Kültür Sanat

YEMEK UYGULAMA MUTFAĞI’NDA ÖĞRENİLİR

Sakarya’nın kaliteli ürünleriyle yapılan yemeklerin lezzetleri de başka olur. Fındığın, mısırın, ayvanın vatanı olarak şehrimizle ve zenginliklerimizle ne kadar gurur duysak azdır. Gurur duyacağımız başka bir konu da ilimizde açılan Gastronomi Bölümü’nün çok değerli hocaları, öğrencileridir. Dergimizin bu sayısında SUBÜ Turizm Fakültesi Uygulama Mutfağı’na konuk olduk.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesinde yer alan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, 2017 yılında kurulmuştur. Bölüm üç yıldır yüksek tercih seviyelerinden öğrenci kabul etmektedir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanında yüksek lisans düzeyinde de öğretim verilmektedir. Bölüm, bünyesinde bulunan iki Profesör, iki Doçent, bir Dr. Öğretim Üyesi ve dört Araştırma Görevlisi ile hizmet vermektedir. Bölüm kadrosu alanında uzman, akademik çalışmaları ile adından söz ettiren ve sektör deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Bölümün yiyecek-içecek sektörü ve otelcilik sektörü ile yakın ilişkileri bulunmaktadır. Bazı otel zincirleri ile yapılmış protokoller çerçevesinde öğrencilerine sektör lideri konumundaki bu işletmelerde staj yaptırma avantajı söz konusudur.

Turizm Fakültesi bünyesinde yer alan Uygulama Mutfağı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri için önemli bir uygulama olanağı sunmaktadır. Müfredatta yer alan uygulamalı dersler bu mutfakta yapılmaktadır. Öğrenciler, kesme, ön hazırlık, pişirme, servis gibi temel mutfak derslerini, depolama, hijyen ve sanitasyon gibi tamamlayıcı bilgileri bizzat uygulayarak öğrenmektedirler.

Mutfak aynı anda 45 öğrencinin uygulayarak öğrenim görmesi için hazırlanmıştır. 45 istasyona ek olarak pastane, konveksiyonlu fırınlar, bulaşıkhane vb. bölümler de mevcuttur. Mutfağın yapılıp bugünlere gelmesinde üniversitenin çabaları yanında Sakarya’da yerleşik kamu ve özel kurum ve kuruluşların bağışları çok önemli rol oynamıştır. Bu bakımdan, Sakarya ve Türkiye için ortak bir amaç doğrultusunda yürütülen çalışmanın bir ürünü olarak görülmektedir.

Bölümün ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarıyla olan ilişkileri öğrencileri için Erasmus, Mevlana ve benzeri değişim programları üzerinden başka kurumlarla tanış kılma avantajını ortaya çıkarmaktadır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü yetkililerinin özellikle Sakarya mutfak kültürü üzerine önemli projeleri hayata geçirmek istedikleri görülmektedir. Uygulama Mutfağı’nın da tamamlanmasıyla yöresel otantik yemeklerin araştırılması, geliştirilmesi ve restoran menüleri için hazırlanması; ev kadınlarına ve dezavantajlı gruplara yemek ve işletmecilik kursları verilerek onların birer girişimci olarak iş hayatına kazandırılması gibi projelerin hayata geçmesi yakın görülmektedir. Bu tür projelerin Sakarya’ya ekonomik ve toplumsal katkıları olacaktır. Bu durum da Turizm Fakültesi’nin Sakarya turizmine nitelikli personel ve yönetici yetiştirme misyonuna bir boyut daha katmaktadır. Ayrıca yürütülmesi planlanan bu proje ve faaliyetlerden fakülte öğrencisi olmasalar da nitelikli turizm girişimcisi olma yolunda olanlara veya turizmle ilgili her türlü yatırımcıya destek olunmaya çalışılacağı anlaşılmaktadır.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu