Kültür SanatMekan

Türkiye’deki ilk deprem Müzesi

Türkiye’nin ilk deprem müzesi olan Adapazarı Belediyesi Deprem Kültür Müzesi tam 8 yıl önce kurulmuştu. 9 yılda yaklaşık 600 bin kişinin ziyaret ettiği müze her kesim tarafından büyük ilgi görüyor.

17 Ağustos 1999 depreminden sonra 2004 yılında yapılan Deprem Kültür Müzesi fay kırığı teması işlenerek göçük şeklini andıran, yıkık duvarları, eğik kolonları ve kırık kirişleriyle dikkat çekiyor. Her gün ortalama 150 kişinin ziyaret ettiği Adapazarı Belediyesi Deprem Kültür Müzesi’ni gezmek isteyenler, müzeyi ücret ödemeden gezebiliyor. Sakarya’da yaklaşık 4 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999’da 03.02’deki 45 saniyelik depremin büyüklüğü uygulamalı olarak anlatılıyor. Müzedeki simülatör aracılığıyla üretilen yapay depremin şiddeti 7,4’ e kadar çıkıyor.

İSİMLERİ YAZIYOR
Adapazarı Belediyesi Deprem Kültür Müzesi’nde 1967 ve 1999’deki depremlere ait fotoğraflar sergileniyor. Müzede depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu cam kristaller ve ziyaretçilerin duygularını ifade edebildikleri bir anı defteri bulunuyor. İsteyen ziyaretçiler duygularını anı defterine yazabiliyor.  

Foto-Adapazarı Belediyesi Deprem Kültür Müzesi, göçük şeklini andıran, yıkık duvarları, eğik kolonları ve kırık kirişleriyle dikkat çekiyor.

Foto-Her gün ortalama 150 kişinin ziyaret ettiği Adapazarı Belediyesi Deprem Kültür Müzesi’ni gezmek isteyenler, müzeyi ücret ödemeden gezebiliyor.

  • Deprem Kültür Müzesi Adapazarı Belediyesi tarafından deprem konusunda bilinci artırmak, deprem öncesi, anı ve sonrasıyla alakalı eğitim vermek amacıyla 2004 yılında inşa edildi. 
  • Sakarya merkez Cumhuriyet Mahallesi Kavaklar Caddesi’nde yer alan ve Adapazarı Belediyesi’ne bağlı olan Deprem Müzesi 450 metrekarelik kullanım alanına sahiptir.
  • Mimari çizgisi ile oldukça dikkat çeken Deprem Kültür Müzesi, göçüğü andıran yıkık duvarları, eğik kolonları ve kırık kirişleri ile asrın felaketi olarak nitelendirilen Marmara Depremi’nde yaşanılanları ziyaretçilerine aktarmaya devam ediyor. 
  • Deprem Kültür Müze’sinde afetlerde hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu cam kristaller ve ziyaretçilerin duygularını paylaştığı anı defterleri bulunuyor.
  • Müzede hem AFAD hem de İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. 
  • Deprem Kültür Müzemizi ziyarete gelenler, 45 saniyelik sarsıntıyı deprem simülasyonu ile canlandırılarak o anları yeniden yaşıyor.
  • Deprem Kültür Müzesi, depremin 20. yılında tekrar rehabilite edilerek güzelleştirildi. Müze içinde ziyaretçilerin inceleyip duygularını paylaşacağı 1967 ve 1999’daki depremlere ait fotoğraf sergileri ve anı defteri bulunmakta. 
  • Aylık ortalama 3 bin 500 civarında ziyaretçi gelen müzeyi bugüne kadar 1 milyonu aşkın vatandaş ziyaret etti. Salgın önlemleri kapsamında bir süre kapalı tutulan müzeye şimdi kontrollü bir şekilde ziyaretler sürmektedir. 
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu