Röportaj

Türkiye Kadınlar Birliği Sakarya Şube Başkanı

Tevhide Yağan

Kadınlar, bir toplumun inşasındaki temellerin sağlamlığını oluşturan yegâne varlıklardır. Kadın, kimi zaman siyasetçi, kimi zaman bilim insanı, kimi zamansa sanatçı ama ne olursa olsun en az erkekler kadar insan. Geçmişten günümüze özellikle Atatürk önderliğinde kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle kadınların siyasi alanda da hak ettikleri değeri görmesi için birçok çalışma yapıldı. İlk önce kadınların muhtar olabilmesi derken zamanla kadınların başbakan olabildiği günlere kadar gelebildik. Kadınların toplumsal ve siyasi alanda hak ettikleri yere gelmesini kendine amaç edinmiş bir oluşum Türkiye Kadınlar Birliği (TKB). TKB 7 Şubat 1924 yılından bu yana Türkiye’de kadın ve erkeğin toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitliğini sağlamak adına çalışmalarını sürdürmekte olan bir sivil toplum örgütü. TKB’yi daha yakından tanımak ve anlamak adına TKB Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Tevhide Yağan kimdir?

1955 yılı Kayseri doğumludur. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde eğitim görmüş olan Tevhide Yağan iki çocuk annesidir. Uzun yıllar boyunca sivil toplum örgütlerinde, yardım derneklerinde ve vakıflarda çalışmıştır. Adapazarı Kent Konseyi kurucu üyelerinden biridir. 1999 yılından bugüne TKB başkanlığı görevini yerine getirmektedir. Kadınlara yönelik okuma-yazma, ilk yardım kursu, cezaevinde kalan vatandaşlar için meslek edindirme kursları, kadınlar için bilgisayar kursları gibi birçok faaliyette bulunmuştur.

Sakarya’daki Kadınlar ve Türk Kadınlar Birliği Neler Yapıyor?

Sakarya’da kadınlar gerçekten çok mutlu, biz mutlu insanlarız. Bu ilde ne yaparsanız karşılığını alıyorsunuz. Biz bu mücadelemizde yalnız değiliz Sanayi Odası kadın girişimcilerimiz, KADEM gibi birçok kuruluş var. Hepimizin amacı topluma hizmet etmek. Birbirimize destek oluyoruz çok güzel çalışmalarımız oluyor.

Türk Kadınlar Birliği Sakarya’da ilk defa bir Kadın Çalıştayı başlattı. Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası’nın ve Sakarya Üniversite’sinin katkıları oldu. Ekonomik anlamda destek veren de BARO oldu. Biz bu Çalıştay’da Sakarya’yı her anlamda ele aldık. Esnaf kadından, öğretmeninden, hemşiresinden, doktorundan kadının Sakarya’daki ve Türkiye’dekini konumunu gündeme aldık. O gün bugündür biz bütün çalışmalarımızda kadın örgütleri olarak bir araya gelmeye çalışırız.

Türkiye’de ilk defa Çevre Eğiticisi kursu açtık. Öğretmen yetiştirdik. Çevre konusunda bilinçlendirme sağladık. Sekiz Mart Dünya Kadınlar Günü’nde öğretmen, sanatçı ve ceza evindeki kadınlarımızla birlikte oluruz. Sakarya’da eğitimli kadınlarımız çok fazla. Çok fazla esnaf kadınımız da var. Eskiden Sanayici kadın deyince aileden gelen kadınlar oluyordu ama şimdi sıfırdan gelen kadınlar var.

Türk Kadınlar Birliği’nin kuruluş amacı başta eğitimdir. Kadınlara eğitim vermek ve ekonomik alanda güçlendirerek kadını evden çıkarıp hayata katmak. Sakarya’da diğer bir yaptığımız uygulama babası olmayan, gelir düzeyi düşük kız çocuklarımızı okutmaya çalışıyoruz Sakarya’da birçok gönüllü insan da var bu konuda. Yılda bir defa Sekiz Mart Kadınlar Günü’nde balomuz olur, geliriyle dernek giderleri dışında çocuklara burs imkanları sağlarız.

Ev kadınları hakkında neler söylemek istersiniz?

Kadın ev içinde her şeyi yapıyor ve bunu görevi olarak algılıyor ama hayır bunlar kadının görevi değil. Yaşlıya bakmak kadının görevi değil çünkü yaşlıya bakmak, çocuğa bakmak, hastaya bakmak bir meslek. Bir kadın bana “ben kayınpederimin tırnağını kesemiyorum” dedi, hemen sonra yaşlı bakıcılığı kursunda öğrendi nasıl kesileceğini. Bunlar normal şartlarda gelir getiren mesleklerdir.

Türkiye Kadınlar Birliği Sakarya’da ne kadar süredir aktif?

1952 yılında Düzce’ye açılıyor, 1955 yılında İzmit’e 1954 yılında ise Sakarya’da şubesi açılıyor Türkiye Kadınlar Birliği’nin. Dönem dönem ihtilal gibi sebeplerle kapansa da zaman içerisinde aktifliğini daima korumaya çalışmış. Başkanlara baktığınız zaman daha eğitimli kadınlardan seçiliyor, bunun yansımaları da aktifliğinde belli oluyor.

Türkiye Kadınlar Birliği 81 İlde de aktif olarak çalışıyor mu?

Bu derneklerin arasından üç dört tanesini sağlık sorunlarından dolayı çıkarırsak geri kalan tüm illerin aktif olduğunu söyleyebiliriz. Bizim derneğin ne yazık ki en büyük sorunu yaş oranı baya ilerledi. Bu derneğe giren tuhaftır ki çıkmıyor bir daha, bunun da etkisi büyük. Bizim en büyük eksikliğimiz genç nesli çok çekemedik. Gençler de geliyorlar tabi ama çalışan ve okuyan insan için sivil toplum kuruluşlarında aktif olmak biraz daha zor oluyor.

Biz Sakarya’da devlet kurumu gibi çalıştık ama her kurumumuz böyle değil maalesef. Sivil toplum örgütleri gerçekten amacına uygun çalışmak isterlerse topluma faydalı ve insan odaklı örgütlerdir. Tevhide Yağan’a Türkiye’deki kadınlar için Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana mücadele vermiş olan Türk Kadınlar Birliği’ni, özellikle de Sakarya Şubesi ve kendisini tanıma fırsatı bulduğumuz bu güzel röportaj için teşekkür ediyoruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu