Röportaj

Sakarya Büyükşehir Belediyesi

Değerli Başkanım merhaba. Biz Sakarya Life adında aylık bir şehir kültür dergisi hazırlıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem YÜCE’nin de yer almasını diledik. Sakarya ile ilgili projelerinize Ocak ayında çıkacak olan dergimizde yer verelim istedik. Bize projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Teşekkür ediyorum. Sakarya’mız ülkemizin en güzide yerlerinden birisidir. Ben Sakarya’nın Geyve ilçesinde dünyaya geldim. Pamukova Ortaokulu’nda ilk orta öğretimini gerçekleştirmiş bir kardeşinizim. Daha sonra Sakarya İmam Hatip Okulu’nu bitirdim. Ve Mevlâm nasip etti, Erzurum Ziraat Fakültesi Kültür ve Makine Bölümü’nden mezun oldum. Ve uzun yıllardır, ülkemin çeşitli illerinde görev yapıyorum. Tabir-i caizse en batıdan en doğuya, en güneyden en kuzeye ve ülkemin merkezinde görev yaptım. Trakya’da görev yaptım. Adana’da görev yaptım.  Erzurum’da görev yaptım.  Ankara’da görev yaptım. Aynı zamanda Karadeniz’de görev yaptım ve şehrimde görev yaptım.

Netice itibariyle yapmış olduğum bu görevler çerçevesinde, hemen hemen yarısını normal şef, fabrika müdürü düzeylerinde görevlerim oldu. Son 20 senedir de üst düzey yönetici olarak çalışıyorum. Çay-Kur’da Genel Müdürlük, ardından, Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma Başkanlığı yaptım. 2 üniversitede hocalık yaptım. Nihai olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterildim. Allah nasip etti, hemşerilerimiz bizi bağrına bastı ve onlarla birlikte Sakaryamızda hizmet vermek için seferber olduk. Zaten ben Sakarya’mdan hiç kopmadım. Sakarya halkına çeşitli zamanlarda ve çeşitli siyasi görevlerde bulunarak hizmet etmeye çalıştım.

Biz Sakarya’yı şöyle tarif ediyoruz. “Sakarya’da yok, yok!”. İnsan ne arıyorsa Sakarya’da bunu bulma şansı var. Sektörel bazda böyle ve bireysel bazda da böyle. Sektörel bazda eğer siz turizmci iseniz, Sakarya turizmciler için ve turizm firmaları için bir cennet. Sanayici mi olmak istiyorsunuz? Cennet. 7 tane Organize Sanayi Bölgemiz var. Bu çok ciddi bir rakam. Ve şuanda da ihracatta Türkiye’de 7. Sıradayız. Tarımcı mı olmak istiyorsunuz?  Tarım cenneti. Ovalarıyla, Akova’sıyla, Geyve’siyle, Pamukovasıyla ciddi bir tarım merkezi. Endüstriyel ürünlerin merkezi. 70 bin ton civarında fındık üretiminin gerçekleştirildiği bir il. 3 ilçemiz gelirlerinin çoğunu fındıktan karşılıyor. Kocaali, ekili tarım alanlarının neredeyse tamamı fındık plantasyonları… Karasu, ekili tarım alanlarının neredeyse tamamı fındık plantasyonları… Hendek, neredeyse tamamı fındık plantasyonları… Akyazı’da kısmen var. Kaynarca kısmen var. Sakarya adeta fındığın beşiği. Netice itibariyle aynı zamanda Türkiye’de çok önemli yeri olan mısırın beşiği. Sakarya mısır üretiminde önemli ilerden biri. Bununla birlikte dünyada hem ihracatta ve hem de üretimde 1 numara olan ayvanın merkezi Sakarya’dır. Geyve, Pamukova….

Bir Geyveli olarak ben de gurur duyuyorum.

Geyve ayvada dünyada 1 numara. Yani bizim ayvamız Türkiye’nin hiçbir ayvasına benzemez. Bizim ayvamız ekmek gibidir. Yedikçe yemek istersiniz. Aynı şekilde kabağı; Türkiye çapında meşhur balkabağı tatlısıyla, çorbasıyla, değişik ürünleriyle, kabağı çok meşhur olan bir iliz. Arıcılık konusunda, oldukça ön planda. Bine yakın arı işletmesi olan vatandaşlarımız var. Sakarya tavukçuluk merkezidir. Kaynarca ilçemizde yer alan kümeslerimizde yoğun bir şekilde tavuk üretimi yapılmakta.

Sakarya aynı zamanda yumurta tavukçuluğunun da merkezi. Süt endüstrisinde yani hem damızlık üretiminde çok ilerideyiz ve hem de süt endüstrisinde önemli markalar Sakarya’da bulunmaktadır. Mesela Ak-Süt Sakarya’da, Özgüllü Sakarya’da, Özgüneş Sakarya’da. Bunlar Türkiye markaları. Şen Piliç, Türkiye Markası. Şen Piliç’in merkezi Sakarya’da.

Sakarya sıradan bir il değildir. Sakarya demek, tarım demektir. Sakarya demek hayvancılık, demektir. Sakarya demek, orman ve orman ürünleri demektir. Sakarya demek, turizm demektir. Sakarya demek, yaylalar, nehir, deniz demektir. Sapanca ve Poyrazlar gölleriyle, Karagölüyle göller şehri demek. Sapanca demek ulaşımın kesişme noktası demektir.

İstanbul’dan herhangi bir yere gidecekseniz, mutlaka Sakarya’ya selam vermek mecburiyetindesiniz. Ulaşımın kavşak noktası konumundayız. Karayolu olarak böyle, Otoyol olarak böyle, TEM Otoyolu’nun geçiş noktası,  demiryolu olarak böyle bir yer. Hızlı Tren olarak böyle, limanıyla aynı zamanda deniz taşımacılığında önemli bir şehiriz.

Havaalanı konusunda şehrimize 20 km. mesafede Cengiz Topel Havalimanı; 50 dakikalık bir mesafede Sabiha Gökçen Havalimanı var.

Şehrimizin insan yapısı da oldukça çeşitlidir. Dünyanın hiçbir yerinde Sakarya’daki gibi değişik kültürlerin bir arada kardeşçe, sevgiyle ve muhabbetle yaşadığı bir yeri bulmanız mümkün değil. Sakarya’da ülkemizin her yerinden vatandaşımız var.

Netice itibariyle Sakarya bütün kültürleri bünyesinde barındıran ve bütün dünya kültürlerini de cezbeden ve cem eden bir ildir. Dünya kültüründen de Kafkaslar, Abazya, Çeçenistan, Kerkük demek Sakarya demek, Musul demek Sakarya demek. Türki Cumhuriyetler demek Sakarya demek. Türki Cumhuriyetlerin hemen hemen hepsinden burada vatandaşlarımız var. İş sahibi, çevre sahibi sanayci vatandaşlarımız var.

Balkanlar demek Sakarya demek. Balkanlardan, Varna’sından, Şumnu’sundan, Priştina’sından, Deliorman’ından, Kırcaali’sinden, Selanik’inden Gümülcine’sinden, Yenibosna’sından, Bosna Hersek’ten, Tiran’dan, Kosova’dan, Priştina’dan, Prizren’den, Karadağ’dan,  Arnavutluk’tan vatandaşlarımızın yaşadığı bir şehir. Kardeşlik ve refah düzeyi yüksek olan bir iliz.

Sakarya’da insanların hepsi sevecen, misafirperver, hoşgörülüdür. Biz de Sakarya’nın yaşayan bir cennet şehir olduğunu ifade etmek istiyoruz. Biz bu şehirde en iyi şekilde daha rahat bir şekilde nasıl yaşayabiliriz, vatandaşlarımızın gelir düzeyini nasıl yükseltebiliriz, bununla ilgili yoğun projelerimiz var.

İlimizde Ayçiçek Vadimiz var. Dünya Bisiklet Şampiyonası ilimizde olacak. Dünyada en iyi pistlerden birine sahibiz. Avrupa’da 1 numara. Ve dünyada Amerika’dan sonra ikinci sıradayız. Eğer duble yaparsak dünyada 1 numara olacağız.

Arıcılıkla ve sütle ilgili çalışmalarımız var. Bal Evleri, Süt Evleri kuruyoruz. Şuanda Süt Evi’ni kurduk.

Raylı sistemle ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.                                                                                           Onun güzergahları hemen hemen son aşamasına geldi. Güzergahlar konusunda çalışıyoruz. Nostaljik Tramvay dediğimiz, Yenicami’den başlayan, Çark Caddesi’ne gelen, Çark Caddesi’nden de Millet Caddesi’ne gelen bir Nostaljik Tramvay projemiz var. O da şu anda son aşamasına geldi. Ocak ayının sonunda Millet Bahçesini de teslim almayı planlıyoruz.                                                                    Yani bir yandan Millet Bahçesi, bir yandan Botanik Parklar, bir yandan Çocuk oyun gruplarının yaygınlaşması, bir yandan caddelerin ve sokakların yapılması. Yani 4 koldan Sakarya’nın hizmetler şehri olması için seferberlik ilan ettik. Yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tebrik ederim. Çok teşekkür ederim bize zaman ayırdığınız için. Son olarak üniversitede dereceye giren öğrencilerle ilgili olarak Sakarya Üniversitesi rektörümüz bir taahhütte bulunduğunuzu söyledi.

Hepsini Büyükşehir Belediyesine almayı taahhüt ettim. Arzu edenleri aldım.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu