Spor

“Okçuluğa Engel Yok”

Ensar yılmaz

“Okçuluğa Engel Yok” Sakarya’nın tek okçuluk kursu olan Serdivan’daki Sakarya Spor Salonu’na konuk olduk. Birbirinden heyecanlı, gözleri pırıl pırıl insanlar arasında tekerlekli sandalyede olmasına aldırmadan gözünü hedeften ayırmayan Ensar ilgimizi çekti. Ensar küçük yaşlarından beri tekerlekli sandalyeye bağımlı olmasına rağmen hayat enerjisini hiç kaybetmemiş.

En sevmediği kelime ise “engelli.” Çünkü kendisini hiçbir zaman eksik hissetmemiş. Okçuluk sporunu aşk ile yaptığını söylüyor ve bakın okçuluğu nasıl anlatıyor. Merhaba, ben Ensar Yılmaz. 1988 yılında Sakarya’da doğdum. 3 yaşında başıma gelen bir kaza sonucu omurilik felci geçirdim ve tekerlekli sandalyede hayatımı devam ettirmeye çalışıyorum. Meslek lisesi okuyarak bilgisayar teknisyeni oldum ve bu işle 10 yıldır meşgul oluyorum. Bulunduğumuz ilçede sosyal aktivitelerin az olması dolayısı ile kendime bir spor dalı seçmek istedim ve okçuluk yapmayı tercih ettim. Sakarya İl Temsilcisi ve Engelli Milli Takım Antrenörü olan Özcan Ediz’i tanıdım ve onun vasıtası ile bu spora başladım. Özcan Ediz’in çabalarıyla profesyonel sporcu konumuna geldim. Özcan Ediz sayesinde aktif tekerlekli sandalye sahibi oldum. Çok değerli insanlarla tanıştım. Fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi bir konuma geldim. Hedefim Milli Takıma katılarak uluslararası arenada ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etmek. Sakarya Spor Salonu’nda Antrenörümüz Sinan Odabaş’ın takibinde faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca çalışan bireyler için salonumuzda akşam saatlerinde hobi grubu adı altında hizmet veriyoruz.

Sakarya’da okçuluk ne yazık ki gerektiği ilgiyi ve desteği göremiyor. Amacım bu sporu Sakaryalılara tanıtmak. Okçuluk klasik, makaralı ve geleneksel olarak üçe ayrılıyor. Biz klasik yay dalında faaliyet gösteriyoruz. Klasik yay ilk bakışta zihnimizdeki yay şeklinde. Ancak yarışmalarda kullanılan modellerini gördüğümüzde birçok farkı malzeme gözümüze çarpar ve ne olduklarını merak ederiz. Aşağıdaki resimlerde her parçanın ne olduğunu göreceksiniz. Ancak tüm bu parçalardaki asıl amaç, okunuzun hedefine doğru uçarken, yönünü değiştirecek bir kuvvet veya sarsıntıya maruz kalmaması ve yayınızın ok üzerinde her sefer aynı kuvveti uygulaması. Tüm bu malzemeler de temel olarak bunun içindir. Okçuluk her yaş grubuna hitap eden bir spor.

Okçuluğun sağlığa yararları:

*Okçuluk beden terbiyesi veren bir spordur.

*Okçuluk sporunu yapan her insan kendi vücuduna hakim olmayı ve onu nasıl kullanması gerektiğini iyi öğrenir.

*Adaptasyon ve motivasyonu güçlendirir. Dikkatli ve duyarlı olmayı sağlar.

*Zorlukları yenmeyi öğretir.

*Kişiye her zaman kendisini geliştirmeyi öğretir.

*Başarıya konsantre eder.

*Kişinin kendi özgüvenini yükseltir ve ön plana çıkartır.

*Amaçlı, planlı, düzenli ve bilimsel çalışmayı öğretir.

*Sabretmeyi ve sabırlı çalışmayı öğretir.

*Kişinin zihinsel düşüncesiyle, fiziki hareketlerini olumlu yönde geliştirebileceğini öğretir.

*Stresi kovar, psikolojik rahatlama sağlar.

*Doğru nefes almayı sağlar.

*Vücuda uzun süreli dayanıklılık kazandırır.

*Kalbin dakikadaki atım sayısını düşürür ve kalbi kuvvetlendirir.

*El-ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.

*Vücut için çok önemli olan büyüme hormonunun (GH) düzenli üretilmesine ve bu hormonun tetiklenmesiyle devreye giren pek çok hormonun da üretilerek vücudun sağlıklı işlemesine yardımcı olur.

*Kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimine katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir.

*Eklem ve tendonların, omuz, sırt ve bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

*Osteoporozun ve Skolyozun (omurga eğriliği) tedavisinde önemli bir rol oynar.

*Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu