Röportaj

NEDEN DENİZCİLİK YÖNETİMİ

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi üzerine eğitim almanızdaki en temel sebep nedir?

Ülkemizde Denizcilik İşletmeleri alanında eğitim veren farklı isimlerde bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerin öncelikli amacı, gelecekte kariyer planlamasını yüksek tutan öğrencileri “orta ve üst düzey yönetici” potansiyeline kavuşturmak.Eğitim süreci için kişisel yeterlilik önerileriniz nelerdir? Nasıl bir adım önde olunur?

Elbette her işin başı artık İngilizce. Denizcilik sektörü de uluslararası bir yapıya bağlı olduğu için bu bölümde okuyacak öğrenciler kesinlikle İngilizce eğitimine önem vermeli, çünkü her sektörde olduğu gibi denizcilikte de sektörel bir İngilizce mevcut. Eğer İngilizceniz tıkanmadan konuşabilme düzeyindeyse sektörde bir adım önde olduğu bilinilmelidir.


Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünün hitap ettiği birincil ve ikincil sektörler nelerdir?

Denizcilik işletmeleri adı altında sıralayabileceğimiz sektörlere bakıldığında; Liman, Gemi Acentesi, Forwarder, Konteyner Hattı İşletmesi, Armatörler, Broker, Gemi Tedarik Firmaları ilk olarak akla gelmektedir. Bu denizcilik işletmeleri uluslararası taşımacılık ve tedarik zincirinde önemli bir yere sahiptir. Sektörlerin tamamlayıcı ilişkilerini dikkate alırsak dış ticaret firmaları, üretici firmaların ithalat ve ihracat departmanları, uluslararası karayolu, havayolu ve demiryolu işletmeleri vb sektörler de ikincil sektörler olarak ön plana çıkmaktadır.

Denizcilik İşletmeleri bölümlerinde verilen eğitim ile mezunlar hem birincil hem de ikincil sektörler için yeterliliğe sahip olacaktır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu