Teknoloji

Mucit Akademi

Mucit Akademisi, 7 yaş itibarı ile her bireye robotik, kodlama, tasarım ve elektronik disiplinlerinde eğitimler veren, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı, tüm faaliyetleri MEB tarafından denetlenen ve eğitimleri MEB sertifikasyonuna sahip bir eğitim kurumudur.

Mucit Akademisi ayrıca, algoritma/bilişsel beceri düzeylerini artırma, ileri seviyede teknolojik üretimi becerileri için temel oluşturma, bireylerin problem çözme, takım çalışması, özgüven, meslek hayatına hazırlık, kendini ifade edebilme, bir ürün ortaya çıkarma gibi konularda kişisel gelişimlerine de katkı sağlar.

Mucit Akademisi olarak eğitimlerimizde, bireylerin hazır teknolojiyi kullanarak kalıplaşmış ve sınırlı problemler üzerinde durmasından ziyade, teknolojik ihtiyaçları yorumlayan, projelendiren ve sonrasında ihtiyaca ve problemleri çözmeye dönük bireyler yetiştiren bir kurumuz. Bu nedenle eğitimlerimizde piyasada bolca bulunan ve sıklıkla tercih edilen hazır sistem ve setlerden ziyade, her aşamasında bireyin emeğinin ve hayal gücünün olduğu, kendi üretimi olan set ve kodlar ile çalışmaktayız.

Bu durum üretim açısından zenginlik oluşturduğu gibi ayrıca kişisel gelişime ve özgüvene de büyük katkılar sağlamaktadır.

Kursiyerlerimiz yıl içerisinde sertifikasyon programları kapsamında ürettikleri projeler ile ulusal ve uluslararası proje yarışmaları ve teknolojik organizasyonlara katılmakta ve hazırladıkları projelerini kamuoyuna sunmaktadır.

Mucit Akademisi olarak gerçekleştirdiğimiz eğitimler teknoloji temelli ve üretim odaklı olması nedeniyle uzaktan eğitim metotlarını benimsememekteyiz. Konu içeriklerimizin üretime dayalı olması nedeniyle kurguladığımız eğitimlerimiz yaparak yaşayarak öğrenme felsefine dayanmaktadır. Bu nedenle eğitimlerimiz için uygun atölyeler kurmakta buna uygun olarak da eğitim içerikleri ve materyalleri hazırlamaktayız.

Mucit Akademisinde kurslar temelde 5 başlıkta gerçekleştirilmektedir. Bunlar Robotik, Kodlama, Elektronik, Tasarım, Mobil Uygulama ve Oyun Hazırlama olarak belirlenmiştir.

Robotik kurslarında içerik yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Anaokulu ve İlkokul gruplarında robotik eğitimleri hazır setler üzerinden proje tabanlı gerçekleştirilmektedir. Hareketli projelerin gerçekleştirilmesi ve çalıştırılması prensibi verilen eğitimlerde gündelik hayattan modeller tasarlanmaktadır.

Robotik Nedir?

Daha önceden programlanmış veya otonom olarak bir dizi görevi yerine getirebilen, sensörleri aracılığıyla çevrelerini algılayabilen makine ve araçlar robot olarak anılıyor. Yapay zekanın gelişimi ile birlikte daha da donanımlı hale gelecek olan robotların tasarlanıp kodlanmasıyla birçok işlem gerçekleştirilebiliyor. Robotik ise ortak bir alan olarak bilgisayar, yazılım, makine, kontrol ve uzay gibi bilimleri kapsıyor. 

Robotik Kodlama Eğitimleri

Robotik sistemler ile programlama öğrenmek için verilen robotik kodlama eğitimi ilk olarak yurt dışında STEM dersleri ile başladı. STEM ve STEM+A fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering), matematik (math) ve sanat (art) alanlarından oluşuyor. 

Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları;

Yaratıcı düşünce

Problem Çözebilme Becerisi

Teknik Beceriler

Pes Etmemek

Takım çalışması

Neden Kodlama ve Robotik eğitimi?

Son yıllarda gerçekleştirilen teknoloji atakları sonucunda dünya tamamen veriler ve kendi kendine karar verebilen sistemlerden oluşan bir çevreye doğru gitmektedir. Nesnelerin interneti, makine öğrenmesi, yapay zeka, bulut teknolojisi, siber güvenlik ve robotik gibi tamamen veri işlemesine ve doğal olarak bireylerin kodlama yeteneklerine bağlı olan bu düzende artık çağa ayak uydurmamak ya da çağın gerisinde kalmak milletlerin sonunu getirecek en önemli etken olarak göze çarpmaktadır.

Bu nedenle Amerika ve Avrupa yaklaşık 40 yıldır, bireylerin problem çözme yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyen bir kodlama eğitim sistemini hayata geçirmiştir. Bu eğitimler ile bireyler hem kişisel gelişimlerini sağlamakta hem de ilgi ve yetenekleri doğrultusunda meslek hayatlarına atılmaktadır.

Geliştirilen bu eğitim sisteminin sonucu olarak teknolojik gelişmelerin hızla hayatımıza girdiğini gözlemlemekteyiz. Sadece yazılımsal projelerin (Whatsup, Android, Phyton, C, Windows)  yanı sıra yazılım ve donanımın iç içe geçtiği projeler de (Makine Öğrenmesi, Nesnelerin İnterneti, Robot Teknolojisi, Yapay Zeka) hızla dünyayı etkisi altına almaktadır.

İşte biz de ülke olarak bu gelişimlerin bir tarafında yerimizi almak ve dünya teknolojik gelişimlerinde söz sahibi olmak zorundayız.

2018-2019 Eğitim Öğretim Sezonunda katılım sağladığımız ve elde edilen başarılar;

 1. Yıldız Teknik Üniversitesi Görevimiz Tehlike kategorisi BİRİNCİLİK
 2. Gebze Teknik Üniversitesi Serbest Kategori JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
 3. EDUROTECH 2019 Yangın Söndüren Kategorisi ÜÇÜNCÜLÜK
 4. EDUROTECH 2019 Serbest Kategori JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
 5. TOYOTA TEKNİK Proje Yarışması Otomasyon Kategorisi BİRİNCİLİK

Ulusal ve Uluslararası Robot Yarışmalarındaki Başarılarımız

 • 2019 Yıldız Teknik Üniversitesi Görevimiz Tehlike Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2019 EDUROTECH 19 Yangın Söndüren Robot Kategorisi Türkiye 3.’lüğü
 • 2019 EDUROTECH 19 Serbest Robot Kategorisi Jüri Özel Ödülü
 • 2019 Gebze Teknik Üniversitesi Serbest Robot Kategorisi Jüri Özel Ödülü
 • 2015 İTÜRO Senaryo: İnşaat Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2015 ODTÜ ORG Çöp Toplayan Robot Türkiye 1.’liği
 • 2013 İTÜRO Labirent Robot Kategorisi Türkiye 3.’lüğü
 • 2012 İTÜRO Labirent Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2012 İTÜRO Yangın Söndüren Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2012 İTÜRO Labirent Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2012 ODTÜ ORG Mayın Tarlası Robot Kategorisi Türkiye 2.’liği
 • 2011 İTÜRO Labirent Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2010 İTÜRO Yangın Söndüren Robot Kategorisi Türkiye 3.’lüğü
 • 2009 İTÜRO Yangın Söndüren Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2009 ODTÜ  Çizgi İzleyen Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2009 İTURO  Çizgi İzleyen Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2009 SAÜRO  Çizgi İzleyen Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2008 ODTÜ  Çizgi İzleyen Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği
 • 2008 MEB  Çizgi İzleyen Robot Kategorisi Türkiye 1.’liği

TÜBİTAK Proje Yarışmaları

2016 TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması – Teknoloji Tasarım Kategorisi – Asya Bölge İKİNCİLİK

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

2015 Bu Benim Eserim Proje Yarışması Asya Bölge FİNALİST

TET Proje Baharı (Türkiye İhracatçılar Meclisi)

2016 TET Proje Pazarı Diğer Kategorisi FİNALİST (ROBOMER)

2015 TET Proje Pazarı Diğer Kategorisi FİNALİST (İnsansız Forklift)

Toyota Teknik Proje Yarışması

2018 Otomasyon Kategorisi Birincilik (Sakarya BİL Okulları)

2019 Otomasyon Kategorisi Birincilik (Sakarya BİL Okulları)

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu