Röportaj

Meslektaşlarımla gurur duydum

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, korona sürecinde risk alarak çalışan meslektaşlarının zorlu bir görev yaptığını belirterek, “Sakarya’daki basınla gerçekten gurur duydum. Bütün çalışma arkadaşlarımı, meslektaşlarımı kutluyorum” dedi.

Bu süreçte çok emek sarf eden meslek guruplarından biri de gazeteciler oldu. Her zaman yoğun bir mesai ile çalışan basın mensupları bu süreçte nasıl çalıştı, neler yaşadı?

Sağlıkçıların yaptıkları gerçekten çok kutsal bir görevdi. Sakarya ve Türkiye’de çok başarılı işler ortaya çıkarttılar ve dünya ortalamasının çok altında bir sayılarıyla korona sürecini bir noktaya getirdiler. Gazeteciler de bu süreçte önemli görev icra eden meslek guruplarından biriydi. Basın, koronanın getirdiği tehlike, nasıl korunabiliriz ile ilgili halkı bilinçlendirme noktasında çok önemli bir işlev üstlendi. Bu anlamda Sakarya basınını kutluyorum, başarılı bir çalışma sergilediler. Bu süreçte Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak bizler, Türk basının ayakta aklaması için çok yoğun çaba sarf ettik. Basın İlan Kurumu’nun bu süreçle ilgili aldığı kararlarının devreye girmesinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun çok önemli etkinliği oldu. Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sakaryalı hemşehrimiz Rıdvan Duran ile sürekli temas halinde olarak, alınan tedbirlerle ilgili iletişim halinde kalarak birtakım kararların alınması sağlandı. Korona sürecinde 81 ilin tamamına yakınında gazetecilik sektörü çok sıkıntı içindeydi. Gazete satışları durma noktasına geldi ama Sakarya’da Vali Ahmet Hamdi Nayir’ın girişimleriyle gazetelere önemli destekler sağlandı. Kurum ve kuruluşlar tarafından çok önemli maddi destek sağlandı. Bu noktada tayini de çıkan sayın valimiz Ahmet Hamdi Nayir’e çok teşekkür ediyorum. Sakarya basınının bu zorlu süreci ayakta kalarak sürdürmesinde kendisinin önemli rolü var. Gazeteler belki de korona sürecini ekonomik anlamda hiç hissetmeden sürdürdü, bu çok anlamlı bir şey. Tabi devletin sağladığı Kısa Çalışma Ödeneği gibi imkanlar vardı. Gazete patronları çalışma arkadaşlarımızı bu imkanlardan da yararlandırdı. Bu süreç kazasız belasız atlatıldı deyim çünkü Anadolu’da birçok gazete kapısına kilit vurma noktasına geldi. Bazı illerde gazeteler dönüşümlü olarak yayınlanmaya başlandı. Bir ilde günde 10 tane gazete yayınlanıyorsa 2 gazete yayınlandı. Sakarya böyle bir şeye ihtiyaç duymadan yayınlarını sürdürebildi. Bu süreçte gazeteler bir taraftan kendi işlerini sürdürürken, internet siteleri de çok faal bir şekilde korona süreciyle ilgili haberlerle gündemi sıcak tutmaya ve halkı bilgilendirmeye çalıştılar. Ben bu süreçte Sakarya’daki basınla gerçekten gurur duydum. Sakarya sağlık ordusuna önemli destek oldular, moral açısından da ayakta durmasına katkı sundular. Bütün çalışma arkadaşlarımı, meslektaşlarımı kutluyorum. Bir de muhabir arkadaşlarımız risk altında çalıştılar. Belki gazete merkezlerinde çalışanların birçoğu evden çalıştılar, bazıları gazetelerde çalışmaya devam ettiler ama asıl önemli olan sahada olan muhabir arkadaşlarımızdı. Birçoğu kendilerini riske atarak dışarda insanlara ulaşarak evlerinde oturan insanlara, Sakaryalıları haber ulaştırmak için kendilerini riske atarak çok çalıştılar.

Bu süreçte internet sitelerinin biraz daha ön plana çıktığını gördük…

Son yıllarda sohbetlerimde hep şuna vurgu yapmaya çalıştım; gelecek artık internette. Gazetecilik mesleği de internette devam edecek. Basılı gazetelerin ömrünün çok uzun olduğunu düşünmüyorum. Bunu söylerken de o sektörde çalışan arkadaşlarımızı heyecanını kırmak anlamında söylemiyorum. Bir gelecek öngörüsünde bulunarak bunu anlatmaya çalışıyorum. Çünkü bütün meslektaşlarımız tedbir almak durumunda. Kendilerini geleceğe hazırlamaları gerekiyor. İnternet ortamında bu mesleğin nasıl icra edileceği ile ilgili kendilerini geliştirmeleri gerekir. Korona süreci bunu bir kez daha gösterdi ki gelecek kesinlikle internette ve insanlar internette habere daha kolay ulaşabiliyor. Basılı gazeteyi insanlara ulaştırmak zor ama internette yaptığınız bir haberi anında binlerce, on binlerce insan okuyabiliyor. Geçmişten bugüne söylediğim gelecek internette sözünün de ne kadar doğru olduğunu gördüm. Bütün meslektaşlarımın kendilerini internet medyasına adapte etmelerini, bu konuda kendilerini geliştirmelerini öneriyorum. Gelecekte başarılı olmak isteyenler için tek çıkar yol bu.

Bu süreçte Sakarya basının yaptıkları haberlerle kamuoyu ve kurumlar tarafından takdir topladığını duyuyoruz…

Evet, çok sorumlu davrandıklarını gördüm. Sakarya basınının zaten geçmişten bugüne Türkiye’de çok örnek gösterilen bir yapısı var. Eleştirdiğimiz noktalar yok mu? Var, elbette ama bu süreçte çok örnek, takdir toplayan bir duruş sergiledi.

Anadolu basının zorluklarından bahsettiniz, internet sitelerinin biraz daha ön plana çıkması ve içinde bulunduğumuz bu zorlu süreç… Tüm bunları tek bir soruda birleştirirsek Sakarya basını bu zorlu süreci nasıl atlatır, mesleğin geleceği ne durumda?

Sektörün geleceği gibi internette. İnternetle ilgili yasal mevzuatın düzenlenmesi konusunda çok ciddi adımlar atılmıştı ama korona süreci sekteye uğrattı. Bu süreç böyle bir düzenlemenin aciliyetini de ortaya koydu. Sanırım biraz daha normalleşme sürecine geçildiğinde bununla ilgili bir düzenleme yapılacak ve gazetelere sağlanan Basın İlan Kurumu destekleri gibi internet sitelerine de imkan yaratılacağını düşünüyorum. Yerel gazetelerin birçoğu zorunlu olarak internette de yayınlarını sürdürüyor ama bunu usulen değil de gerçek anlamda internet gazeteciliğini benimseyerek yapmaları gerektiğini düşünüyorum ve bütün yatırımlarını internette yapmalarını tavsiye ediyorum. Bunu hem gazete patronlarına hem de meslektaşlarıma tavsiye ediyorum. Yani şunu artık görmeliler, muhtemelen de görmüşlerdir; basılı gazete ile bu sektörü ayakta tutmak çok zor. Bunu korona sürecinde yaşayarak gördük. Korona sürecinde Sakarya çok istisnai bir durum yaşadı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetimi ile internet üzerinden yönetim kurulu toplantılarımızı yaptık. Bu toplantılarda Türkiye’de ne olup bittiğini gözlemleme şansım oldu. Her gün yeni bir gazetenin kapandığı haberini duyduk. Sakarya’da şükür böyle bir şey yaşanmadı ama yaşanmayacak anlamına gelmiyor. Defaatle vurguluyorum ama bütün meslektaşlarımızın internet konusunda kendilerini geliştirmeleri gerek. Bu meslek hep var olacak çünkü insanlar doğru habere hep ulaşmak isteyecekler. Doğru habere ulaşmak için gazetecilere durumundayız.

Bu süreçte gazeteciler haber ya da çekim yapma noktasında herhangi bir sıkıntı yaşadı mı?

Bana intikal eden öyle bir sorun olmadı. Emniyet, sağlık teşkilatı basın mensuplarına çok yardımcı oldular. Emniyet teşkilatı da bu süreçte çok önemli görevler ifa ettiler. Bu zorlu süreci atlatmakta kim taşın altına elini koyduysa herkese çok teşekkür ediyorum.

Peki son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür ediyorum. Hem meslektaşlarıma hem dünya, Türkiye ve Sakarya halkına koronayı geride bıraktığımız sağlıklı günler diliyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu