Gezi Seyahat

Mavi Yeşil Sakarya

Merhaba. Ben Sezgin. Sezgin sen kimsin dediğinizi duyar gibiyim. Ben Mavi Yeşil Sakarya Doğa Yürüyüş Grubu’nun bir üyesiyim. Hani zaman zaman Sakarya’nın herhangi bir yerinde, çarşıdaki billboardlarda, yerel gazetelerde veya sosyal medyada karşılaştığınız(umarım karşılaşmışınızdır veya bir şekilde haberiniz olmuştur yoksa çok şey kaybetmişsiniz demektir)  Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu doğa yürüyüşleri var ya, işte o doğa yürüyüşlerini düzenleyen ekibin bir parçasıyım.

Mavi Yeşil Sakarya Doğa Yürüyüş Grubu’ndan kısaca bahsetmek gerekirse: Mavi Yeşil Sakarya Doğa Yürüyüş Gurubu, temelin kendi kendine yetebilen, vatanına milletine faydalı gençler yetiştirmeyi amaçlayan, bunu da doğada ve doğayı işin içine katarak yapmaya çalışan bir gençlik hareketi olan izcilikten alan, grubun kuruluşunun ilk adımları, 1996 yılında Sakarya Üniversitesi İzcilik Kulübü’nün kurulmasıyla atılan; doğa yürüyüşü ve kamp organizasyonudur.

Grup, 1996 yılında o dönem “Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu” olarak anılan okuldaki öğrencilerden biri olan, şu an halen ilimizde beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan Erkan Kotan tarafından kurulmuştur ki, kendisi aynı zamanda 2008 yılı öncesi, İzcilik Fedarasyonu Sakarya İl Temsilcisi olarak görev yapmıştır.  Grupta benim gibi görev almakta olan diğer arkadaşlarım da, üniversite izcilik kulübü dahil il genelinde çeşitli izci ünitelerinde yıllarca görev almış, izci liderlerinden oluşmaktadır.

Yukarısı belki biraz zorlamayla benim, yani Sezgin’in resmi diyebileceğimiz grup tanımım. Asıl olan yani yüreğimizden geçen kısa tanımı ise: Mavi Yeşil Sakarya Grubu, dost ve kardeş olan ve bu dostluğu 1996 yılından bu güne sadece doğa ile ilgili yaşantılarında değil, özel hayatlarında dahil “BİR OLMAYI BAŞARARAK” bu günlere gelebilmiş, doğa aşığı, önce dost ve kardeş sonra bir arkadaş grubudur. Sayımız yapılan etkinliklerdeki katılımcı sayısına göre değişmekle birlikte çekirdek kadromuz 10 kişiden oluşmaktadır. Arkadaşlarımın her birinin kendine göre bir uzmanlığı bulunmaktadır. Her birimizin grup içerisinde çeşitli görevleri mevcuttur; sağlıkçı, rotacı, ekip başı, artçı-öncü-yancı, telsizci gibi. Görevlendirmeler genelde sabit olsa da görev aldığımız etkinliklere göre, görevlendirmelerde anlık veya etkinlik süresince değişiklikler olabilmektedir.  

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin sonsuz destekleriyle Kasım 2009 tarihinde sadece 7 adet parkur ve 100 kişilik kontenjanla başladığımız doğa yürüyüşleri, bugüne gelindiğinde 180’in üzerinde resmi gezi, keşiflerle ve gerek belediyenin diğer birimlerine gerekse diğer kamu kuruluşlarına yaptığımız gezilerle (SAMEK kursiyerleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Valiliği gibi) 250’nin üzerinde 4 mevsim 40’ın üzerinde yürüyüş parkurunda, 200 kişi ortalamasıyla sorunsuz devam etmektedir.

Bu doğa yürüyüşlerinde en takdir edilmesi gereken ve teşekkürü hak eden kişiler: öncelikle bu gezilerin başlamasına izin veren ve sonsuz destekleriyle bugüne gelmesine sebep olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı sayın Zeki Toçoğlu’dur. Sonrasında yeni Başkan Sayın Ekrem Yüce aynı desteği sürdürmüş hatta kendi programları el verdiğince kendisi de gezilerimize katılmış, vatandaşlarla birlikte parkurları yürümüştür. Yine, önceleri Kültür İşleri Daire Başkanlığı şimdilerde Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı gezilerin hamallığını yani plan ve organizasyonunu yapan birimler. Sonra kuşkusuz sürekli gözden kaçan belediyenin emektarları; Ulaşım Dairesi, yani bildiğimiz şekliyle Belediye Otobüs Şoförleri.

4 mevsim kar kış demeden, o büyük araçlarla güvenli şekilde parkurların hedeflediğimiz noktasına varmamızı sağlayan belediyenin emektarları ve aynı şekilde sağlık dairesi, onlar da ayrıca teşekkürü hak ediyorlar. Belki de Türkiye belediyecilik tarihinde istisna olan bir etkinlikten bahsederken (dile kolay 10 yılı aşkın süredir devam eden, yılda iki dönem yapılmakta olan, hatta bir dönem cumartesi 8 hafta pazarları 13 hafta olmak üzere, 4 mevsim yapılan, üstüne üstlük 200 katılımcıyla) ne kadar büyük bir ekibin organizasyonun içinde olduğunu anlatmak amacıyla saydım yukarıdaki herkesi. Bilmiyorum bu kadar uzun süredir ücretsiz düzenlenen ve katılımcıların yürüyüş esnasında kullanacakları erzaklarına kadar düşünülen bir organizasyon, Türkiye Belediyecilik tarihinde var mıdır. Kişisel fikrim, bu yürüyüşlerin devamlılığı ilimiz açısından taktir edilesi ve gurur duyulası bir durumdur.

Sakarya bir çok açıdan cennet bir il. Sakarya ilini, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlere yakınlığı, Sakarya nehri, Marmara Denizi’ne, Karadeniz’e ulaşım kolaylığı ve belki de en önemlisi ilimiz sınırları içerisinde bulunan Samanlı Dağları ve Geyve Boğazı ile birlikte, coğrafi olarak batı Karadeniz diyebileceğimiz bir noktada bulunmasıyla birleşince, 4 mevsim ulaşılabilir doğal güzellikler anlamında bir çok ilden daha üst noktalara taşıyor bu özellikler. İl içerisinde şelaleler, yaylalar, zirveler sonradan oluşturulan veya doğal dağ gölleri- göletleri diyebileceğimiz doğal güzellikler fazlasıyla mevcut. Ama ne yazık ki bütün bu güzellikler özellikle kuzey bölgeleri sanayileşme ve yapılaşmamanın tehdidi altında. Ayrıca kum taş ve mıcır ocakları da bu güzellikler için potansiyel tehditler oluşturmakta. Ama bu seferlik can sıkıcı şeylerden bahsetmeyelim.  

Neyden bahsedelim peki? Mesela Hendek Dikmen Köyü; Dikmen Tepe’den bahsedebiliriz. Yaklaşık 1720 m yüksekliği ile Sakarya’nın en yüksek noktası. Hatta bilinenin ve tahmin edilenin aksine komşu ilimizin yani Kocaeli’nin turizm potansiyeli en yüksek turizm noktalarından biri olan eski adı Keltepe yeni adıyla Kartepe’den bile yüksek. Sadece bilenlerin bildiği ve gidebildiği bakir bir yerdir, Dikmen Tepe ve tabi kendi kadar güzel insanların yaşadığı Dikmen Köyü. Mesela daha nereden bahsedebiliriz, tamam tamam hatırladım: Akyazı Çamlıca gölü yada diğer adıyla Göl Yayla. Yaklaşık 1190 m yüksekliğinde dağların arasında mükemmel denecek bir doğal göl. Söylediğimiz yükseklikleri küçümsemeyin sakın. Sakarya’nın denizden yüksekliğinin 30 metre olduğunu hatırlatınca, bu yükseltiler özellikle güney bölgelerinde kayda değerdir.

Bizler çok yükseğe çıkmak istemiyoruz derseniz; Mesela Söğütlü Akgöl var. Tarihi Harmantepe kalesinin eşliğinde-görüntüsünde ister piknik yapın ister gölün çevresinde turlayın. Daha sayılacak o kadar çok yer var ki. İnsan yapısı şelalesiyle, tünelleriyle Maden Deresi, Taraklı Karagöl Yaylası. Doğançay Şelalesi var. Yazmadıklarım unuttuğumdan değil, birazda sizler merak edin araştırın, hadi ne duruyorsunuz, durmayın doğaya çıkın hadi. Mavi Yeşil Doğa Yürüyüş grubunun da sloganı olan şu sözü unutmayın. “DOĞAYA AYAK İZİNDEN BAŞKA BİR İZ BIRAKMA”.

Son olarak, naçizane özellikle Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemekte olduğu doğa yürüyüşleri ilgili veya daha kapsamlı haliyle doğada olmakla ilgili şahsi fikrim şudur: Sakarya’da toplumun farklı katmanları arasında gerek kültürel gerekse sosyolojik kaynaşmayı sağlayan; zengin-fakir, yönetici-yönetilen gibi ast üst ilişkisi içermeyen, sağ-sol, sizden-bizden ayrımı yapılmayan, farklı düşünce ve yapıdaki insanları bir araya getirip az da olsa -ki ben çok fazla olduğunu düşünüyorum- “SAKARYALILIK bilincini ve KÜLTÜRÜNÜ” oluşturduğunu düşündüğüm, “ÇAMURUN HERKESİ EŞİT KILDIĞI” etkinliklerden bir tanesidir.

Yürüyüşlere katİlmak İçİn:

Yılda iki dönem sekizer haftalık periyotlar halinde yapılan bu yürüyüşlere başvurular https://www.sakarya.bel.tr/tr/Etkinlik/doga-yuruyusleri/208 adresi üzerinden yapılmaktadır. Belirtilen periyotlar içerisinde başvuru yapıp yürüyüşlere katılmaya hak kazananlar Büyükşehir Belediyesi’nden edinecekleri katılımcı kartları ile birlikte yürüyüş sabahı Sakarya Kent Meydanı’ndan kalkan Büyükşehir Belediyesi otobüslere binerek yürüyüşlere katılım sağlayabilirler.

Bİlmeniz gerekenler:

Yürüyüşlere başvuru, yürüyüşün gerçekleşeceği hafta Pazartesi günü belirtilen internet sitesinden yapılmaktadır. Kayıtlar sabah saat 09.00’da başlamakla birlikte kontenjan yaklaşık 5 dakika içerisinde dolmaktadır. Bu nedenle bu eşsiz maceraya katılmak için acele etmenizi öneririm. Önemle belirtmek gerekir ki yürüyüşlere ilgi yoğun olduğundan daha çok kişiye ulaşılabilmesi amacıyla her dönemde yalnızca bir yürüyüşe katılmak mümkündür.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu