Gezi Seyahat

Maden Deresi

1800’lü yılların sonunda yerel halk ve Fransız iş birliği neticesinde inşa edilen bugün maden dersi olarak bilinen bölgeden, çinko ve bakır çıkarılmıştır. Maden üretimi Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine kadar sürmüştür. Bölgede kurşun, boraks, altın ve çinko madenleri çıkartıldığı bilgisine kayıtlarda rastlanmaktadır.
Bugün Akpınar mahallesinden dere boyunca yüründüğünde, İlimizin su havzalarının önemli bir kısmını barındıran Çamdağı eteklerine, Şerbet Pınarı mahallesine varmak mümkündür. .

Maden deresi, özellikle son 15 yılda yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği bir konum haline gelmiştir.
Derenin iki yanı, kayın, kestane ve çınar ağaçlarıyla kaplıdır.
Bölgede ekim ayında kestane, bahar aylarında ise lezzetli dağ çilekleri büyümektedir.

Uçurum ve kayalıkların içerisinde, bazen derenin yanında 2 km boyunca ilerleyen tüneller mevcuttur. Tünellerden tünellere geçişler patika yollar ile sağlanmakta olup, tünelin bir ucundan girildiğinde derenin diğer ucuna kadar başka bir çıkış yolu mevcut değildir.
Bu tünellerin yan taraflarından ışık alması amacıyla bazı yerlerine pencereler açılmıştır. Günümüzde Maden Deresi’ne yapılan turistik gezilerde turistler bu tünellerden yürüyerek şelaleye ulaşmaktadırlar.
Ancak belirtmek gerekir ki tünellerin dar ve alçak olması, herhangi bir koruyucu önlem alınmamış olması buraya yapılan seyahatlerde dikkatli olunmasını gerektirmektedir.

Patika yolların takip edilmesi halinde çeşitli mağara girişleri görülmektedir. Bu mağara girişlerinin bazıları açıktır.
Bazı mağara girişleri ise çökme, kaybolma tehlikesi sebebiyle kapatılmıştır.

Kocaali Belediyesi ve Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sürdürülen bir proje ile bu alanların güçlendirilmesi ve bireylerin bölgeyi daha rahat bir şekilde gezebilmeleri amaçlanmaktadır.

Maden deresinde cilt hastalıklarına, mide rahatsızlıkları, sinir sistemi hastalıkları ve yaraların iyileşmesine iyi geldiği söylenen şifalı suların bulunduğuna inanılmaktadır.

Genellikle İl bütünü ve Marmara bölgesi başta olmak üzere, ülkenin farklı bölgelerinden hafta sonları ziyarete gelen halkının yoğun ilgi gösterdiği Kocaali Maden Deresinin iki yanında piknik alanları bulunmaktadır.
Bölge halkı hafta sonları erken saatlerde gelip gece saatlerine kadar burada aileleriyle vakit geçirmektedir.
Piknik alanlarının yanı sıra bölgede kiralanması mümkün Bungalov evleri, kamp alanları, dinlenme tesisleri ve restoranlar bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu