Röportaj

Kocaali, Denizcilik Okulu İçin Biçilmiş Kaftan

Bu yıl öğrenci kabul etmesi beklenen Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun Kocaali için bir nimet olduğu kadar Kocaali’nin de denizcilik okulu için kıymetli olduğunu söyleyen Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, “Bundan sonra denizcilerin rotası Kocaali olabilir. Kocaalililer de artık ana geçim kaynağı olarak denizi görebilir” dedi.

Kocaali’de bir Denizcilik Meslek Yüksekokulu kurulmasına nasıl karar verildi?

Kocaali son yıllarda altyapı olarak oldukça gelişti, dolayısıyla bünyesinde bir meslek yüksekokulu barındıracak nitelikleri haiz. Kocaali’nin deniz ile olan ilişkisi, büyük şehirlere yakınlığı ve liman bölgesi olması da Denizcilik Meslek Yüksekokulu kurulması açısından özellik arz ediyor.

Üniversitelerin merkez kampüsleri dışında kurulacak yerleşkelerde öğrencilerin eğitim-öğretim hayatı sonunda elde ettikleri birikimlerini ülke faydasına ve üretime dönüştürebilecekleri bölümlerin olması gerekir.

Biz de bu noktada, Kocaali’de açılacak yüksekokuldan fayda elde edebilmek için neler yapabiliriz, bunu düşündük. Bu anlamda Kocaali‘de akademik camianın birtakım önerileri oldu. Prof. Münir Kutluata, Doç. Dr. Hasan Ali Çelik gibi aynı zamanda siyasetle uğraşan akademisyenlerimiz, kurulacak okulun kaliteli bir eğitim vermesi açısından alan seçiminde dikkatli olunması gerektiğini söylüyorlardı. Gelinen noktada, tüm dünyada çok önemli bir sektör olan denizcilik sektörüne nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla denizcilik meslek yüksekokulu kurulmasında karar kılındı.

Öğrenciler neden Kocaali Meslek Yüksek Okulu’nu tercih etmeliler?

“Bir öğrenci yükseköğreniminden ne bekler?” sorusunun cevabını karşılayabileceği bir okul arz edilebilirse, öğrenci tercihini o okuldan yana yapacaktır. Bu anlamda bir öğrencinin mezuniyetinden sonra hayata adım atarken piyasada istihdam alanında, kendini avantajlı kılacak, mümkün olduğunca az sıkıntı çekerek hayata başlamasında yardımcı olacak bir zemin hazırlamak gerekir.

Öğrencilerimiz, Kocaali’ye geldiklerinde barınmayla ilgili bir sıkıntı çekmeyecekler zira ilçemizde 300 kişi ağırlayabileceğimiz bir yurdumuz mevcut. Aynı şekilde üniversitemize yakın muhitte öğrencilerin düşük bedeller karşılığı kiralayabilecekleri evler mevcut. Okulun bulunduğu alan Türkiye’deki örnek TOKİ projelerinin uygulandığı bir alan. 400 konut projemiz sonbaharda başlayıp kısa süre içerisinde tamamlanacak.

Geniş bir kampüs alanımız mevcut. Sosyal faaliyetler için ulaşımda hiç sıkıntı çekmeyecekler, yakın mesafelerde kaliteli vakit geçirebilecekleri kafeler, kumsallar mevcut. Bir eksiklik olursa biz de bu eksiklikleri süratle tamamlarız.

20 yıllık bir özlemle okulumuzun kurulmasını bekleyen ilçe halkımız öğrencilerimize her konuda yardımcı olacaklardır. Biz inanıyoruz ki öğrenciler burada kendilerini evlerinde hissedecekler.

Kocaali öğrencilere neler katacak, öğrenciler Kocaali’yi ne yönde etkileyecek?

Kocaali’nin öğrencilerimize eğitim ve öğretim haricinde katacağı pek çok avantaj var, mesela, il dışından Kocaali’ye gelen, burada yaşan, halk ile etkileşimde olan, zamanını burada geçirmekten keyif alan insanlar giderek çoğalıyor. Kocaali’de turizmi oldukça yaygın ve giderek daha da yaygınlaşıyor. Türkiye’nin her yerinden gelen misafirlerimiz var. Dolayısıyla öğrenciler Kocaali’de farklı kültürleri tanıyacaklar.

Doğamız oldukça güzel ve el değmemiştir. Yeşilimiz boldur, denizimiz temizdir. Dağlarımız heybetlidir. Öğrencilerin okullarından artan vakitte trekking(doğa yürüyüşü) yapmaları, kamplar kurmaları, denize girmeleri mümkündür.

İlçemizde bir üniversite kurulması için halkımız 20 yıl çaba gösteriyor. Nihayet bu yıl okulumuzun faaliyete başlayacak olması dolayısıyla gelen öğrencilerimiz el üstünde tutulacaklardır.

Kocaali’de denizcilikle ilgilenen ve bu işi meslek haline getirmiş olan kimseler var mı?

Kocaali’nin kuzey sınırı 15 kilometre boyunca Karadeniz sahilidir. Bir tarafı Melen Çayı, diğer tarafı Maden Deresi’dir. Bunlar, Karadeniz’i besleyen önemli nehirlerdir.

Kocaali’nin denizcilik anlamındaki faaliyetleri 300 yıl öncesine dayanır. Geçmişte de denizcilik ve deniz taşımacılığı konusunda yapılan işler mevcuttur. Melen Çayı iskelesinden İstanbul’a deniz yoluyla kereste ticareti yapılırmış.

Biz, her ne kadar ilçemizde bu faaliyetlerle ilgilenen kimseler varsa da kendimizi balıkçılık ve turizm anlamında olmamız gereken noktada görmüyoruz. Böyle bir okulu ülkemize ve ilçemize kazandırdığımızda tüm denizcilik faaliyetlerini daha profesyonel yapabileceğimize ve bu durumun tüm halkımızı olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz.

Denizcilik mesleğinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Havacılıkta tüm dünyada elde ettiğimiz başarıyı denizcilik alanında da elde edilebileceğimizi düşünüyorum. Bu konuda Türkiye’de ciddi bir potansiyel mevcut. Ülkemizde de bu alanın önemi artıyor. Yakın zamanda denizcilik ve liman işletmeciliği gibi mesleklerin aranan meslekler haline geleceğini düşünüyorum.

Ülkemizin etrafının büyük denizlerle çevrili olması bizler için büyük bir şanstır. Bu şansı iyi değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Kocaali’de daha önce yapılan Kalkan Balığı Festivalleri devam edecek mi?

Kesinlikle devam edeceğiz. Hatta öğrencilerimizin Kocaali’ye gelmiş ve burada yaşıyor olmaktan haz duyacakları eğlenceli faaliyetleri yoğun bir şekilde sürdüreceğiz.

Öğrencilerimiz okullarını bitirip Kocaali’ye veda ederlerken çok güzel hatıralarla ayrılacaklardır. Kocaali halkı çok sıcak kanlıdır. Eğitime ve öğrenci potansiyeline çok uygun bir altyapımız mevcuttur.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu