Röportaj

Karasu Meslek Yüksekokulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı

1961 Trabzon doğumluyum. 1978-79 Trabzon Ticaret Lisesi Mezunuyum. 1980 yılında da Karasu’ya geldim ve burada ticarete başladım.

Eğitime destek vermeniz nasıl oldu? Karasu’da Meslek Yüksekokulu’nun kurulmasında en önemli rolü üstlendiniz. Halen de Karasu Meslek Yüksekokulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanısınız. Bu eğitim aşkı nereden geliyor?

Karasu’da bir MYO yoktu. Karasu’da bir meslek yüksekokulu kurulacağı zaman ben o dernek yönetici olarak görev aldım. O zaman Yalçın Genç başkanlık ediyordu. Bir üniversitenin ilçeye hem ekonomik hem de kültürel olarak büyük faydası olacağını düşünüyordum. Halen de bu şekilde düşünüyorum. 2001 yılında dernek başkanlığını bana uygun gördüler. 19 yıldan bu yana da arkadaşlarımızla birlikte devraldığımız bayrağı taşımaya çalışıyoruz. İlk başarımız Karasu Kaymakamlığı, Karasu Belediyesi ve vatandaşlarımızın desteği ile ilk binamızı yaptık. Burada en büyük destek elbette vatandaşlarındır. Gerek bizim görüşümüz gerekse üstlendiğimiz misyon bizi bugünlere taşıdı. Biz de üstendiğimiz görevi sorumlu bir şekilde yapmaya çalışıyoruz.

Bölge halkının öğrenciye bakışı nasıl?

Bölge halkının öğrenciye bakışı çok müspet. Buradaki öğrenciler bizim için para kazanma aracı değildir. Bizim buradan da pek çok öğrenci okumak için il dışına gidiyor. Buraya gelen çocuklar da bizim için kendi evlatlarımız gibidir.

Bölgede öğrencilerin barınma sıkıntısı var mı?

Burası yazlık bölge olduğu için ev sıkıntısı yok. Yazlık evi olanlar evlerini eşyalı olarak öğrencilere verebiliyor. Bunun yanında siyasi baskıları da kullanarak Karasu’ya 400 kişilik bir yurt kazandırdık. 200 kız, 200 erkek öğrenci istihdam edebiliyor. Burada öğrencinin barınması ile ilgili bir sıkıntı hiç yaşanmadı.

Bölgede sosyal imkanlar nasıl?

Bu bölgede sosyal hayat son derece hareketli. Bölge sadece yaz aylarında değil kış aylarında da aktif. Özellikle doğalgazın gelmesinden sonra yerleşik nüfus daha da arttı. Bu da sosyal imkanların artmasına neden oldu. Büyük mağazaların ve zincir marketlerin bu kadar yaygın olmasının nedeni de sosyal hayattaki haraketlilik diye düşünüyorum.

Ulaşım imkanları nasıl?

Karasu ve Kocaali’den her 10-15 dakikada bir Sakarya il merkezine araçlar var. Gün içerisinde birden fazla firma tarafından İstanbul’a otobüs seferleri düzenleniyor. Sakarya merkeze gittiğinizde ülkenin her yerinde araç bulma imkanı mevcut. Yani öğrenci günün neredeyse her saatinde buraya gelebilir veya buradan evine gidebilir.

Bölgede bulunan Karasu Meslek Yüksekokulu’nun tercih edilirliği ne ve öğrencilerin tercih etmesinin nedeni sizce ne?

Türkiye’deki pek çok okulun öğrenci bulma derdi var. Karasu’daki Meslek Yüksekokulu’nun tercih edilirliği çok yüksek. Bizim okulun kapasitesi neredeyse tamamen dolu. Öğrencilerin bölgeyi tercih etmesinin temel nedeni öğrencilerin bölgeyi yaşanacak yer olarak görmesi. Bu da tercih edilirliği artırıyor. Buraya gelen öğrencilerin kalitesini artırıyor.

Kocaali’ye açılacak Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Okulun kalitesini hocası, altyapısı ve öğrencisi belirler. Bu sac ayağından biri eksik olursa başarı gelmez. Üniversite yönetiminin vereceği katkı da çok önemli. Ben Kocaali’ye SUBÜ Rektörü’nün şimdiye kadar katkı sağladığını görüyorum. Okulun bundan sonraki ihtiyaçları da doğru karşılanırsa güzel şeyler olacağına inanıyorum.

Kocaali Denizcilik MYO’nun tercih edileceğini düşünüyor musunuz?

Tecrübelerimizden hareket edersek Kocaali’deki Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun bu sene kapasitesini dolduracağını düşünüyorum. Kocaali’de potansiyel var. Öğrencileri de çekecek kapasite olduğunu biliyorum. Ancak zaman içinde Kocaali’deki okuldan mezun olan öğrencilerin geleceği yerler buradaki okulun tercih edilirliğini artıracaktır. Onun için ilk yıl gelen öğrencilerin şanslı olacağını düşünüyorum.

Kocaali denizcilik için doğru bir yer midir?

Deniz kenarındaki bir ilçe. Yanı başında Karasu Limanı var. Ereğli Limanı’na bile uzak değil. Bölge denize de denizciliğe de uzak değil. Buradan hareketle Kocaali ve Karasu’nun denizcilik konusunda ciddi bir tecrübesi var. Onun için ben Karasu ve Kocaali’nin denizcilik yüksekokulları için uygun yerler olduğunu düşünüyorum.

Son olarak Kocaali’yi tercih edecek öğrencilere ve Kocaali halkına Sakarya Life aracılığı ile ne söylemek istersiniz?

Kocaali’yi özellikle bu yıl tercih edecek öğrenciler şanslı olacak. Çünkü onların başarılı olması yeni öğrencilerin üniversiteyi tercih etmesine neden olacak. Kocaali halkı ve esnafı öğrenciye kendi evladı gibi bakmalı. Nasıl ki bizim evlatlarımız başka yerlere gidip okuyorsa buraya gelenler de birilerinin evlatları. Bu şekilde bakılması halinde öğrenciler de halk da kazançlı çıkacak ve okul kalıcı olacaktır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu