Ekonomi

HAYALİM ESNAFIYLA, ÖĞRENCİSİYLE BİR VE BERABER OLMUŞ BİR ERENLER

Sanayinin, tarımın, üretimin göz bebeği ilçemiz Erenler’in Belediye Başkanı Fevzi Bey’le, Erenler’in, Sakarya’nın ilgi odağı konumuna gelecek olması ile ilgili, üretim tesislerinin sorunlarını, istihdam sayısını, eğitime verilen önemi, esnafından, öğrencisinden ev hanımına cadde cadde, sokak sokak gezip ziyaretleriyle dinlediği sorunları kurduğu gönül bağıyla çalışmalarına hızla devam etmekte olduğunu öğrendik. Hız kesmeden çalışmaların sürdüğünü öğrendik.

Adapazarı ile neredeyse iç içe olan Erenler, sizce hangi özelliği ile ön planda?

Sakarya denildiği zaman sayacağınız ilk 2, 3 ilçede muhakkak Erenler akla… Baktığınız zaman zaten konum olarak merkezdeyiz. Erenler ilçemiz şuan baktığınız zaman daha çok üretim tesisleri, fabrikaları ve tarımı ile ön planda gözükse de inşallah bunlarla birlikte yakın zamanda hayata geçireceğimiz çalışmalar ile eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda da ön planda gözükecek.

Göreve geldiğimiz günden beri ilçemizdeki fabrikaları, üretim tesislerini ziyaret ediyor, dertlerini dinliyor, gerekli çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Şunu özellikle ifade etmek istiyorum ki ilçemizde bu sayede çok ciddi bir istihdam gelişti. Bu yönden ilçemizde bu derece sanayileşme olması bizleri memnun ederken aynı zamanda az önce ifade ettiğim gibi ilçemizi eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda da inşallah ön plana çıkaracağız.

İlçenizde değişime nereden başladınız, göreve gelmeden önce gördüğünüz eksiklikler nelerdi ve şimdi ne hale geldi?

Adaylığımızın açıklandığı ilk günden itibaren ilçemizi cadde cadde, sokak sokak gezdik. Öğrencilerimizle, ev hanımlarıyla, esnafımızla, iş insanlarımızla bir araya geldik. Önce biz onların sorunlarını, taleplerini, beklentilerini dinledik, sonra biz derdimizi anlattık. Çok güzel bir gönül bağı kurduk.

Büyüklerimizden duyduğum güzel bir latife vardır; karnı aç olan bir misafire, konuğa çay içer misin diye sorulmaz, yemek ikram edilir, çayı zaten o misafir karnı doyduktan sonra kendisi sorar. Burada şuna dikkat çekmek istedim, ilçemizde kronik hale gelen sorunlar vardı, alt yapı ve yol gibi… Önce bunları çözmek için kolları sıvadık. Şükürler olsun ki bu konuda pandemi sürecine rağmen ciddi ilerleme kaydettik.

Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında kısaca konuyu açacak olursak Birçok caddemizin alt yapısından tutunda elektrik hatlarının yer altına alınması, ışıklandırması, tretuvarı ve asfaltı baştan sona yenilendi. Çeşitli yerlere vatandaşlarımızın ücretsiz bir şekilde yararlanacağı bir otoparklar yapıyoruz. SASKİ içme suyu hattı ve yağmur suyu alt yapı çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Çeşitli yerlerde duble yol çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah devamında kısa zaman içerisinde ilçemizin diğer kısımlarında da alt ve üst yapı çalışmaları başlayacak. Kısacası Erenler’imiz için hız kesmeden devam diyoruz. Bu çalışmalar ile birlikte hayata geçireceğimiz diğer çalışmalar ile az önce ifade ettiğim gibi eğitim, kültür ve sosyal alanlarda da ilçemizi ön plana çıkaracağız.

Erenler hayaliniz nedir? Görev süreniz bittiğinde nasıl bir başkan olarak anılmak istiyorsunuz?

Hayalim esnafıyla, öğrencisiyle, iş insanlarıyla bir ve beraber olmuş bir Erenler. Her şey birlik ve beraberlikten geçiyor. İlçemizde emeğinin karşılığını alan esnaf, istediği bilgiye, kitaba kendi ilçesinde inşa edilen kütüphanede ulaşan, kendi ilçesinde gerçekleşen kültürel ve sosyal etkinliklere doyan, kazanım elde eden öğrenciler, okulundan mezun olduğunda rahatça ilçesinde iş bulabilen gençler, yurt dışına açılabilen iş insanları Erenler’imizdeki hayalim.

Görev sürem bittiğinde inşallah her zaman ulaşılabilir bir başkan olarak anılmakla birlikte daha da önemlisi vatandaşlarımızın makul taleplerini yerine getiren, sadece belediye ile alakalı olan değil normal hayatlarındaki sorunlarında da kendilerine ortak olan, kafa kafaya veren bir ilçe sakini, bir abi, bir kardeş olarak anılmak isterim.

Erenler’de özellikle gençler için sportif ve kültürel faaliyetleriniz var mı?

Bildiğiniz gibi Erenlerspor’umuz Sakarya’da yıllardır isim yapmış bir kulüp. Tabi ki spor futboldan ibaret değildir ama Erenlerspor’da gerek alt yapıda gerek A takım dediğimiz kemik yapıda ilçemizin gençleri, çocukları forma giyiyor. Aynı zamanda belediyemizin Güreş Kulübü var, burada çocuklarımız eğitimlerini alıyor, turnuvalara katılıyor. Kültürel olarak şuan için Covid-19 sürecinden dolayı vatandaşlarımızı riske atmamak için etkinlik yapmıyoruz ama pandemi sonrası için arkadaşlarımız hazırlıklarını sürdürüyor.

Halkın sizden istekleri nelerdir? Sizin halktan beklentileriniz var mı?

Bu sorunuzu biraz açmak istiyorum. Halkın her kesiminin istekleri tabi ki de farklı oluyor. Örnekler ile ifade edecek olursak seçim öncesinde kırsal mahallelerimiz de vatandaşlarımızın genel olarak 2 farklı talebi olmuştu; biri tarla yolları, diğeri de doğal gaz.

Göreve geldikten sonra hiç zaman kaybetmeden bozuk tarla yollarını tamir ettik, tarlasına yol olmayan vatandaşlarımız için tarla yolu açtık. Ekiplerimiz bu işlerle aylarca canla başla uğraştı. Diğer istek doğal gazdı; yıllardır bekliyorlarmış, görüşmelerimizi yaptık. 2020 yılı için 8 kırsal mahallemizde çalışmaları başlattık. Devamında diğer mahallelerimiz içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Öğrencilerimizin, gençlerimizin kesimi üzerine örnek verecek olursak kendilerinin talebi en başta kütüphane oldu. Kendileri için Erenler’imizde son derece güzel bir ortam oluşturacağız. İlçemizin her yerinden ulaşımı kolay olacak bir yere kütüphanesiyle, etüt sınıflarıyla son derece güzel bir bina inşa edeceğiz. Burada hem istedikleri kaynak ve kitaplara ulaşacak hem de hocalarımız tarafından ücretsiz bir şekilde üniversiteye hazırlanacaklar.

İlçemizin merkezinde yaşayan vatandaşlarımızın da genel olarak alt yapı ve yol şikâyetleri, talepleri vardı. Bu konuda da ciddi mesafe yol aldık ve hız kesmeden de devam ediyoruz. Bu çalışmaların haricinde vatandaşlarımızın telefonla arayarak, bir kardeşleri, abileri olarak talep ve istekleri oluyor. Bir teyzemiz arıyor, hastaneye gitmesi gerek, yalnız yaşıyor. Ona elimizden gelen imkânı sunmak bizim en büyük borcumuz. Bu bizim için açıkçası hizmet değil bir görevdir.

Sağlıktan konu açılmışken paylaşmak istediğin birkaç çalışma var; 2019-2020 eğitim yılının başında 5 bin okul öncesi ve ilkokul öğrencimize belediye olarak ağız ve diş sağlığı taraması yaptık, bununla birlikte dişlerinde problem olan öğrencilerimizin tedavilerini belediye diş polikliniğimizde tedavi ettik.

Belediyemizin, aracı olmayan, hastaneye gitmesi gereken vatandaşlarımızın hizmetinde olan bir ambulansı var. Ayrıca inşallah yakın zamanda Erenler’imize Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi inşa edilecek, gerekli alanı bakanlığa temin ettik. Allah’ın izniyle işimizi gönülden yapıp gönüller kazanmak istiyoruz.

17 Ağustos 1999’da büyük yaralar alan Erenler ilçemiz depremle ilgili gereken önlemleri alabildi mi?

Deprem kaçınılmaz bir gerçek, deprem şehitlerimizi bir kez daha rahmet ile anıyorum. Göreve geldiğimizde 7 yıldır Erenler’de devam eden Kentsel Dönüşüm Projesi vardı. Göreve başladığımız günden bugüne kadar bu konu üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 1. etapta 280 daire, 2. etapta 144 daire yapıldı. Deprem yönetmeliğine uygun yapılan bu daireler bölgedeki halkımıza verilerek mevcut eski binaları yıkıldı. Kentsel dönüşüm projemizi devam ettirip bölgede daha sağlam binalar inşa etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Hiçbir şey halkımızın can güvenliğinden daha önemli değil, bu konuda arkadaşlarımız ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  

Daha Fazla Göster

16 Yorum

  1. Geri bildirim: dapoxetine 60mg
  2. Geri bildirim: Brand ivermectin us
  3. Geri bildirim: deltasone 20mg
  4. Geri bildirim: stromectol tablets 875 mg
  5. Geri bildirim: stromectol 1 gram
  6. Geri bildirim: order stromectol online
  7. Geri bildirim: ivermectin pharmacy
  8. Geri bildirim: ebay ivermectin
  9. Geri bildirim: plaquenil for pigs
  10. Geri bildirim: oan ivermectin

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu