Spor

HADO

Elektronikspor kavramı, teknolojinin ve sporun birleşiminden oluşmaktadır. Şuan herkesin bildiği espor, bu kavrama tam olarak uymamaktadır. Asıl espor kavramına, Türkiye E-spor Federasyonu’nun 2020 yılı itibariyle bünyesine aldığı Hado vb. gibi oyunlar tam olarak girmektedir.

Geleceğin sporu olarak görülen Hado, bilgisayar oyunlarının ve sporun birleşimi ile doğmuştur. Hado’da kalkanlarla kendinizi savunuyor, enerji toplarıyla diğer rakiplerinizi vurmaya çalışıyorsunuz. Takımlar 3 kişiden oluşuyor ve karşılaşma 80 saniye sürüyor. En çok sayı alan takım da şampiyon oluyor.

Japon arttırılmış gerçeklik sporu Hado, yaş, cinsiyet, fiziksel güç, boy ve kilo ayrımı kesinlikle yapmamaktadır. Bu da Hado’nun en cazip spor aktivitesi haline gelmesine olanak sağlıyor. Hado, şuan altı ülkede federasyonu olan, dört yıldır da dünya şampiyonaları düzenlenen bir spor dalıdır. Şuan yurtdışındaki bazı okullarda beden eğitimi derslerinde bir sanal spor türü olarak müfredata girmiştir. Aslında 80 kuşağının çocukluğunda oynadığı “Yakar Top” oyununun günümüzdeki dijital halidir. 

Hado oyununda VR teknolojisiyle oyun oynayarak hem eğleniyoruz hem de fiziksel bir aktivite gerçekleştirmiş oluyoruz. Sanal gerçeklik gözlüğü ile oyunun içerisine girip orada kendi fiziki hareketlerimizle elektronik/dijital bir ortamda spor faaliyeti yapmamız sağlanıyor. Geleceğin sporu, espor dediğimiz olay tam olarak budur. Dünyamız teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi sonucu bu alana doğru kaymaktadır. 

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu