Mekan

H E N D E K

Hendek’in bilinen tarihi 12. asra kadar dayanmaktadır. 12. asırda Türkistan’ın Gürcan bölgesinden göç eden Türk kabilelerinin bir kısmının bugünkü Hendek ilçesinin bulunduğu yere gelerek yerleştikleri ve buraya Handok adını verdikleri, Handok‘un zamanla Hendek olarak değiştiği düşünülmektedir.

Hendek 1800’lü yıllarda Kocaeli Sancağı’na bağlı bir yerleşim yeriyken, 93 Harbi de denen 1876 yılı Osmanlı-Rus savaşından sonra Kafkaslardan göç eden Gürcü, Abaza, Çerkez ve Lazların bölgeye yerleşmesiyle Hendek’in önemi artmış, 1890 yılında nahiye(bucak) olmuştur. İlk belediye teşkilatı 1907 yılında kurulmuş, Kurtuluş Savaşı sonunda Balkanlardan göç eden Türk halkından bir kısmı ilçeye yerleştirilmiştir.

Hendek İlçesi, 1924 yılında Kocaeli Mutasarrıflığı’na bağlı kaza haline getirilmiş olup, Sakarya’nın 1954 yılında il olmasıyla birlikte bu vilayete bağlanmıştır.

Yaşam ve Yatırım Şehri Hendek

Medeniyetin, sayısız kültürel zenginliğin, tarifsiz tabiatın, doyumsuz manzaraların, sporun, sanatın, kültürün, tarımın, eğitimin ve sanayinin şehridir Hendek. Herkesin huzur içinde yaşadığı güzel Hendek, hoşgörü, kardeşlik ve zengin kültürel dokusuyla birlikte bu toprakların eşsiz bir parçası haline geldi.

Her gün sergilediği çeşit çeşit güzellikleri; yeşilin sayısız rengi ile eşsiz yaylaları ve mesire alanlarıyla, her mevsim rengârenk doğasıyla bir yeryüzü cennetidir Hendek.

Çiğdem, Dikmen ve Kerem Ali yaylaları, Çamlıca Gölyayla ile Selman Dede Mesire Alanı her yıl binlerce doğa tutkununu misafir ediyor. Müzikle, edebiyatla, fotoğrafla, sporla, sanatla uğraşanlara geniş imkânlar sunarak bir kez görenlerin bir daha gelmek istediği yer haline geldi.

Hendek’in etrafı zengin ormanlarla çevrili olup, ilçenin Adapazarı yönünden girişinde yolun iki tarafını kavlan(çınar) ve akasya ağaçları süsler. İlçenin kuzeyinde Çam Dağı, güneyinde Kerem Ali Dağı bulunur. Bu dağlar ormanlık olup, ormanlar kayın, meşe, ıhlamur, kestane, dış budak, köknar vs. ağaçlarından oluşur.

Doğal kaynaklarının yanı sıra şehrin kalbinden geçen Uludere Çayı, güzelliğiyle herkesi büyülemektedir. Hendek’te fındık başta olmak üzere, mısır, buğday, sayısız meyve ve sebze, hayvancılık ve bal üretimi yapılmaktadır. Yaşamak kadar üretmek de keyif verirken Hendek verimli topraklara hayat veren şehirdir. Eşsiz güzellikler ve tarımsal faaliyetlerin yanı sıra dev ve nitelikli sanayinin kalbi olan Hendek, iş dünyasının da ilgisini çekiyor.

352 hektarlık alan üzerinde kurulu Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 100’ü aşkın firmada yaklaşık 8.500 kişi istihdam edilmekte… Hendek’in enerjisi ve nitelikli insan gücü ile faaliyet gösteren fabrikalar, ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer almaktadır.

Coğrafi konumu ile avantajları beraberinde getiren Hendek, Eğitim Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu’yla birlikte bir eğitim ve öğrenci kentidir. Genç ve dinamik nüfusuyla, sosyal sermaye gücüyle ekonomik kalkınmasını sürdürmekte olan Hendek, 85.000’i aşan nüfusu, güzellikleri ve özellikleriyle Sakarya’nın göz bebeği ve kalitenin, hayatın, ticaretin, yaşamın ve yatırımın şehridir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu