Mekan

Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi

Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi, Geyve yöresindeki kültürel-tarımsal ürünler ve el sanatlarının değerlendirilmesi ayrıca bölge kadınlarının istihdama kazandırılması amacıyla yürütülen bir projedir.

2018 yılında tamamlanıp hizmete açılan proje Geyve Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Sakarya Üniversitesi tarafından hazırlanan proje ile Yöresel Üretim Merkezi’ne dönüştürüldü.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini yürüten, TOBB Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu tarafından farkındalık yaratmak ve fayda ortaya koymak amacıyla yola çıkılan bu proje yaklaşık 4.5 milyon TL’ye mal olmuş ve ‘Yöresel Ürünler Merkezi’ inşa edilen alan ilçedeki yaklaşık 60 kadın için gelir kapısı olmaktadır.

2009 yılına kadar Geyve ilçesinin çöp toplama alanı olarak hizmet veren 12 bin metrekare bir arazi içerisinde 2 bin 250 metrekare kapalı alana kurulmuş tesis ile Geyve ilçesinde yetişen ürünlerin doğal olarak işlenmesi ile elde edilen ürünlerin üretimi gerçekleştirilmektedir. Tesiste kahvaltı hizmeti de verilmekte ve bölgenin cazibe alanı haline gelmesi hedeflenmektedir.

Geyve ilçesinin verimli topraklarında birçok tarım ürününün ve yıllık 75 bin ton olarak gerçekleşen ayva üretiminin ön plana çıkarılması ve değerlendirilmesi amacıyla bu proje ayrı bir öneme sahiptir.

Oluşturulan “Geyva” markası ile kadınların günlük hayatta ürettikleri sebze ve meyve yetiştiriciliği, süt, yumurta, bal, pekmez, ekmek, yufka, tarhana, zeytin, zeytinyağı, reçel, salça gibi yöresel ürünlerin temiz ve hijyenik ortamda yine kadınlarımızın el emeğiyle üretilerek web sitesi ve satış ofisi ile tüm Türkiye’ye doğal ürünlerin pazarlaması ve ilçenin en meşhur lezzeti olan ayvanın markalaşması sağlanmaktadır.

Kadınlarımızın istihdama kazandırılması amacı ve ellerinin hamuruyla her işi başarabileceğine olan inanç ile çalışmalara devam edilmektedir. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bu proje sayesinde ilçenin marka değeri yükselmekte ve kadınlarımızın ihtiyaç duyabilecekleri konularda eğitimler alarak sosyal yönden de güçlenmesi sağlanmaktadır.

Tesis açıldığı günden bu yana sağladığı verim ile büyük örnek teşkil etmiş ve basında sürekli yer almayı başarmıştır.

“ Geyva’yı dünya tanıyacak”
Geleneksel Geyve Ayva Festivali kapsamında açılışı gerçekleştirilen Geyve Yöre­sel Ürünler Üretim Merkezi, vatandaşların akınına uğradı. Yöresel ürünleri satın almak ist­eyen vatandaşlar açılışın hemen ardından merkez önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

40 kadının çalıştığı Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi iki yıl önce açıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde, TOBB Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu farkındalık ve fayda ortaya koymak amacıyla örnek bir proje gerçekleştirdi. Yaklaşık 4.5 milyon TL’ye mal olan proje ile ‘Yöresel Ürünler Merkezi’ inşa edilen alan ilçedeki 40 kadın için gelir kapısı oldu.

2009 yılında çöp toplama alanı iken şimdi ise kadınların istihdam merkezi haline gelen merkezde ilçede yetişen ürünler kullanılarak salça, pekmez, turşu, sirke, tarhana, erişte, reçel üretilip satılacak. Geyve ayvasını dünya markası yapacak olan tesisin açılış törenine; Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ STK temsilcileri, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, geleneksel hale getirdikleri Geyve Ayva Festivali’ni ilk yapıldığında sadece bir adımlık yürüyüş zannedenlerin bugün ne kadar yanlış düşündüklerini görmüş olduklarını belirterek, “Yıllık 75 bin ton ayva üreten Geyve’mizde çok ciddi bir üretim var. Ben de burada büyüyen bir kardeşiniz olarak Geyve’mizin bu değerini ön plana çıkartmak istedim. Bugün bizim için çok önemli bir gün, hem festivalimiz var hem de bizim için çok önemli olan Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nin açılışı var. Burada bölgemizde yaşayan insanlarımız, halkımız çalışacak. Kırk kadınımız burada göreve başladı. 75 bin ton yıllık ayva üreten bir ilçeyiz. Dedik ki, ayvanın başkenti Geyve. Dünya en güzel ayvayı Geyve sayesinde yiyecek. Elhamdülillah bununla alakalı çalışmalarımızı yaptık. İnşallah Geyve’yi sadece Türkiye değil, bundan sonra dünya tanıyacak. Markayı oluşturduk. Markamız ‘Geyva’. Bundan sonra tüm marketlerde, alışveriş merkezlerinde Geyva diye gördüğünüz reçel, sirke, turşu, salça, tarhana, tüm yöresel ürünler, Geyve Belediyesi’nin kuruluşu olarak imal edilecek” dedi.

SATSO Kadın Girişimciler Başkanı Zehra Köse Dirim merkezin kuruluş hikayesini anlattığı konuşmasında şunları dile getirdi: “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde, TOBB Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu olarak farkındalık ve fayda ortaya koymak istedik. Yaptığımız ön araştırma sonucu Geyve Belediyesi işbirliği ile Geyve Yöresindeki Kültürel-Tarımsal Ürünlerin ve El Sanatlarının Değerlendirilmesi ve Bölge Kadınlarının İstihdamı Projesi” ile ilgili işbirliği protokolü imzaladık.

SATSO, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Kadın Girişimciler Kurulu’ndan sorumlu SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aygün Kâhya, İcra Komitesi üyeleri ve Sakarya Üniversitesi öğretim görevlileri bu projeye inandık.

“Geyve Yöresindeki Kültürel-Tarımsal Ürünlerin ve El Sanatlarının Değerlendirilmesi Ve Bölge Kadınlarının İstihdamı Projesi; geleneksel olarak üretimlerini yapan aslında girişimciliğinin farkında olmayan kadınlarımızı istihdama ve üretime hazırlamayı amaçlıyoruz. Bu açıdan bizim için çok anlamlı bir çalışmadır.

Gerçekleştiği için çok çok mutlu olduğumuz projemiz; Sakarya’nın Geyve ilçesindeki kadınların günlük hayatlarında yaptıkları sebze meyve yetiştiriciliği, süt, yumurta, bal, pekmez, ekmek, yufka, tarhana, zeytin, zeytinyağı, reçel, konserve, salça, medikal bitki (adaçayı, ıhlamur, kekik, kuşburnu vs.), yöresel ürünler (gıda ve el sanatları) vs. ürünlerin temiz ve doğal gıda başlığı altında ve hak ettiği fiyattan açılacak olan web sayfası ve yapılacak olan satış ofisi vasıtasıyla tüketiciyle buluşturmaktır.

Kusurlarını attık iyi yönlerini projemize uyguladık. Markalaşma ve kadınlarımızın eğitimi için üniversitemizden destek alınmasını sağladık.

Geyveli kadınlarımız ile bu süreçte çok yakın ilişkiler kurduk. Yöresel anlamda fikirleri bizleri şaşırttı, kabiliyetlerine parmak ısırdık. Elbirliği yaptık, bugüne ulaştık.

Sonuçta projemize inandığı için Geyve Belediye Başkanı’na, Sakarya Üniversitesi’ne ve bizlere şevk veren her zaman yanımızda duran Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ ve yönetimine 15. Meslek Komitemize çok çok teşekkür ediyoruz. Bu bir örnek işletmedir. Sakarya’da da Türkiye’de de böylesine güzel işletmelerin çoğalmasını arzu ediyoruz. Fikir oluşturmak için başka başka yerlere gittik ama bu gördüğünüz tesis hepsinden güzel oldu. Şimdi biz diğer illerimize bu örnek tesisi gururla gezdireceğiz.

Diğer ilçelerimizle de benzer çalışmalar yaparak doğası gereği sürekli üreten kadınlarımızı aktif istihdama dahil etmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda söz konusu arazi üzerine yapılacak eğitim alanı ile kadınlara ihtiyaç duyabilecekleri konularda eğitimler verilerek kadınları sosyal yönden de güçlü kılmayı amaçlıyoruz. Emeği olan herkese çok çok teşekkür ediyorum. Bu tesisi iyilik güzellik sağlık dağıtacak.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu