Röportaj

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü

Arif Özsoy Özgeçmiş
1970 yılında Mecitözü / Çorum’da doğdu. Evli ve 4 çoçuk babası olan Arif Özsoy, İlk ve Ortaöğretimini Çorum’da tamamladı.  1998 yılında A.Ö.F. Sosyal Bilimler Fakültesinden, 2010 yılında ise A.Ö.F. İşletme Bölümünden  mezun olan Özsoy, 1993-2005 Yılları arasında Diyanet İşleri Bakanlığında görev yaptı.  2005-2006 yıllarında Çorum Tapu Sicil Müdürlüğünde görev yapan Arif Özsoy, 2006-2011 yılları arasında Çorum Dernekler İl Müdürlüğünde görev yaptı.   2011-2013 yılları arasında  Ağrı İbrahim Çeçen  Üniversitesi sekterliği, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı görevinde bulunduktan sonra , 2013-2015 yılları  arasında Sakarya Sabahattin Zaim Yurt Müdürlüğünde Yurt Müdürü olarak görev aldı.  2015 Yılında Sakarya KYK İl Müdürü olan Arif Özsoy, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın  16 Nisan 2019 tarihli kararnamesi ile Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak göreve atandı.

Gençlik Spor İl Müdürlüğü sadece sportif faaliyetlerde bulunan ve amatör sporları bir şekilde düzenleyen bir kurum mu yoksa gençlik kampları, izcilik gibi faaliyetlerde de bulunuyor musunuz?

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sadece Sportif Faaliyetlerde bulunan ve Amatör Sporları düzenleyen bir kurum değildir. Daha önce Gençlik Merkezlerinin bünyesinde bulunduran Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü , 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile Spor Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesine dâhil edilirken, Sakarya’da ” da KYK Müdürlüğü kapatılarak, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesine katıldı. KYK İL Müdürlüğü bünyesinde olan Yurtların Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlanmasıyla birlikte Yurtlardaki Spor, Sosyal-Kültürel, Akademi ve diğer faaliyetler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çatısı altında yapılmaktadır.

Her sporun bir temsilciliği oluyor. Mesela futbol il temsilciliği, basketbol il temsilciliği… Bunlarla Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün ilişkileri nasıl?
Tabikî her sporun temsilcileri var ve dediğim gibi, bizim ilk icraatımız, bütün il temsilcileriyle kahvaltılı bir toplantı yaptık ve onlara “Arkadaşlar, bu sahada birlikte çalışacağız. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, il temsilcimiz, hocamız ve sporcularımız ortak bir paydada buluşur ve ortak bir çalışma yürütürsek bu başarıyı getirir” dedik. Bunun da sonuçlarını olumlu şekilde alıyoruz. Artık derece yapan çocuklarımız tek başlarına hareket etmiyor. İl temsilcimiz hocası ve temsilcimiz ziyaret edilmesi gereken yerleri birlikte ziyaret ediyorlar. Buradan da şunu gördük, il temsilcilerimiz gerçekten gayret gösteriyorlar.

Tüm temsilcilerle ortak hareket ediyor ve her birini önemsiyoruz. 2020 yılında daha ciddi şekilde bu organizasyonları yaparak ilimizi tanıtmayı planlıyoruz. Bu amaç içinde yeni spor alanları oluşturuyoruz. 1 adet olan tenis kortu alanımızı 3’e çıkardık ve daha da çıkaracağız ve toplamda 7 adet tenis kortumuz olacak. Türkiye’nin ilk Kırk okçuluk çadırını oluşturduk. İnşallah açılışı da en yakın zamanda yapacağız.

Spor İl Temsilcileri ile birlikte uyum içerisinde çalışıyoruz. İl Müdürlüğü olarak bağlı tüm İl Temsilcilerimiz ve Federasyon Yöneticileri ile iyi ilişkiler içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Göreve başladığım ilk günlerde Tüm İl temsilcileri ile  toplantı yaptık. Yılda en az 2 kez İl Temsilcilerimizle toplantı yapmayı planlıyoruz.

KYK Yurtları da size bağlandı. Bu yurtlardaki öğrencilerin kazanılması için ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Öncelikle mahalle baskısı yapmadan, öğrencilerin yetenekli olduğu alanları keşfedip onların o alanda hoca ve materyal desteği ile önlerini açmayı planlıyoruz. KYK yurtlarının sığınaklarını sportif faaliyet alanları yaptık. 180 m2 spor salonları olan yurtlarımız var. Aynı zamanda öğrenciler hangi alanda eğitim almak istiyorlarsa, sadece istediklerini bize bildiriyorlar ve bir o derse uygun öğretim elemanı bularak, ücretsiz bir şekilde isteklerini gerçekleştiriyoruz. KYK yurtları bir nevi 2. Üniversite oldu.                                                                        

Yurtlardaki öğrencilerimizin kazanılması için çeşitli Eğitim , sosyal ve Sportif etkinlikler düzenliyoruz.  Türkiye’de örnek olan 5 büyük projeyi hayata geçirdik. Mühendishane, Muallimhane, Hikmethane, Mimarhane ve Hukukhane projeleri ile Yurtlarda kalan öğrencilerimizin, ihtisas alanlarında pratik yapmalarını sağladık. Öğrencilerimizin sağlıklı bir birey olması için Yurtlarımızdaki kullanılmayan alanları da spor alanlarına dönüştürdük. Bu projeye öğrencilerin ilgileri çok büyük.

İlçeler arasında en faal olandan en sakin olana göre sıralarsak nasıl bir sonuç ortaya çıkar?
İlçeler arasında en faal olan elbetteki nüfus yoğunluğundan dolayı Adapazarı ve Serdivan İlçesidir. Bu ilçeri futbolda Akyazı, Salon sporlarında Hendek İlçesi takip ediyor. Kuzeyin yükselen Yıldızı Kocaali İlçesinde de spora son yıllarda büyük bir ilgi var. Karapürçek, Söğütlü ve Taraklı İlçerimiz de nüfus oranı düşük olması nedeniyle daha az spor yapılıyor.

Düzenlediğiniz turnuvalar oluyor mu?
Gençlik ve Spor Bakanlığımızın projeleri kapsamında İlimizde her yıl çeşitli spor branşlarında turnuvalar düzenliyoruz. Uluslararası Turnuvalarda Sakarya Valiliği ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi , Okul Sporlarında ise Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışıp vatandaşlarımıza spor yaptırıyoruz.

82 Tesisimizde Uluslararası 3 Turnuva, Ulusal 622 turnuva düzenlerken, yerel bazda da 1939 müsabaka düzenledik.

2019 yılında Sporcularımız Uluslararası düzeyde toplam 85 madalya alırken, İl Yurt İçi müsabakalarda ise İlimize 649 madalya kazandırdılar.

Sakarya’da Kaç branşta Spor Yapılıyor ?
İl Genelinde İhtisas, Okul ve Spor Kulübü olarak 328 Kulübüüzün yer aldığı Sakarya’da 2019 yılı federasyonlara göre branş sayımız 54’tür. Lisanslı erkek sporcu sayımız 38.468, kadın sporcu sayımız 18.979’dur.  Toplam 57.447 sporcunun 11.171’i faal olarak 2019 yılında spor yapmıştır. 

Siz Hangi faaliyetleri önemsiyorsunuz , Sizce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün en önemli faaliyeti ne ?
Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize ve de öğrencilerimiz için yaptığımız her faaliyeti ve de her etkinliği önemsiyoruz. Vatandaşlarımızın daha sağlıklı , kötü alışkanlıklardan uzak , Milli şuur ve düşüncelerle vatanına Milletine sahip çıkan gelecek nesiller için mücadele eden bir birey olması için , tüm tesislerimizi kapılarını sonuna kadar açtık.

Önümüzde yeni projeler var mı ?
Gençlik ve Spor Bakanlığımızın 81 İl Genelinde düzenlediği Mutlu Çarşamba , Yeteneğini keşfet, Yüzme Bilmeyen Kalmasın, Evinin Sultanları, Koşabiliyorken Koş gibi Projelerin yanı sıra , Yurtlarımızda daha önce söylediğimiz gibi Mühendishane, Muallimhane, Hikmethane, Mimarhane ve Hukukhane 5 büyük projeyi hayata geçirdik. Bunların yanı sıra gönüllü öğretmenlik, Sıfır atık, Tekno Yurt, Sevgi evleri,  Millet Kıraathaneleri, İyiliğini dolabından çıkar gibi projelerimizin yanı sıra yeni yılda da Türkiye çapında gençlerimize yönelik önemli projeler ile hizmet vermeye devam edeceğiz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu