Kültür SanatRöportaj

Fotoğraf Sanatı Işıkla Çizimdir.

Fotoğraf sanatı sanat olmakla birlikte aynı zamanda bilim dalıdır.

Bir madalyon gibi düşünecek olursak bir yüzü sanat diğeri de fen bilimlerini kapsamaktadır.  Zira kullanılan ekipmanın fiziksel yapısı, matematiksel gerçeklikleri ile kimyasal kaplamalarına kadar mekanik ve elektronik bir yapı söz konusudur. Yapıyı bilmek doğru fotoğraf çekimlerin temel koşuludur. Sistemin performansını bilerek hareket etmek fotoğraf çekmenin yarısıdır.

Eğitim şarttır.

Bu nedenle her görsel fotoğraf değildir.  Fotoğraf kompozisyon kurallarının, doğru ışık kullanımının ve ekipman seçiminin dolayısıyla bir hikayenin yazısız anlatımı, bir derdin ifadesi olmalıdır. Bu durum zor dan da zor dur. Gerçeklerin ışığında fotoğraf çekmek “nasılsa silerim tekrar çekerimden öte” deklanşöre basmak çok önemlidir. Zira an çok önemlidir. Günümüzde belirli ölçüde photoshop ihtiyacı hissedilse de fotoğraf deklanşöre basıldığında elde edilendir. Fotoğrafın renklerine aşırı müdahale, yalnızca onu dijital bir resim haline getirir.

Dijital resim ve tasarım ayrı bir sanattır. Ancak fotoğraf değildir. Fotoğraf temeldir.

Fotoğraf hem işim hem de hobimdir. Bu nedenle yorulmuyorum.  Ben endüstriyel tabanlı tanıtım ve moda fotoğrafçısıyım.

Her ürünün kendisine ait bir ruhu, yapısı ve teknik anlatımı vardır. Bu çeşitlilik tecrübe açısından yıllar boyunca bana bilgi açısından paylaşılacak çok değer katmıştır.

Fotoğrafın hangi alanıyla ilgileniyorsunuz? Sakarya’da fotoğrafın hangi alanı daha çok ilgi görüyor?

Ben yaşadığım kentte daha fazla olarak doğa fotoğrafçılığının ön planda olduğuna tanık oluyorum. Dijital sistemin en yararlı tarafı, insanları fark etme ve doğaya yönlendirerek fotoğraf çekmeye yönlendirmesidir.

Profesyonellik ticari kazanç sağlamak gibi gözükse de aslında bilgi ve teknikle birlikte öğrenmeye devam etmek profesyonelliktir. Bu sanat bunu hak etmektedir.

Endüstriyel fotografçı iseniz ekipman yelpazenizin sistemin ihtiyacına cevap verecek şekilde olması gerekmektedir. Örneğin iç ve dış mimari görüntüleyecek seniz  shift-tilt  objektifinizin olması gerekir. Yakın plan için macro obj. vs. prime objektifler tercih edilmeli, yatırım bu yönde yapılması doğru olur düşüncesindeyim. Objektiflerin kullandığınız gövde ile micro AF netlik kalibrasyonlarını yapmanız gerekir. Çünkü diyafram odaklı netlik alanı konunun anlatımı için çok önemlidir.

Işık kaynağı çok önem arz eder. Zira bu sanatın adı ışıkla çizimdir.

Profesyonel fotoğrafçılık için hangi ekipmanlar gerekir? Siz mevcut ekipmanınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Kullandığınız flash sistemi her çalıştığın da size aynı güçte ve renk ısısında yaptığınız beyaz ayarı sadık kalarak konuyu aydınlatmalıdır. Bu nedenle renk ve detayın objektif tarafından görülmesi ve işlenmesi doğru ışığı gerektirir. Çünkü objektifler gövdenin gören gözüdürler.

Ben bu nedenle üç farklı ışık sistemi kullanıyorum

1-stüdyo flash sistemleri

2-Solar light sabit gün ışık kaynakları

3-Mobil akülü ışık sistemleri… Tabii ki sonsuz fonlar, tripodlar ve aksesuarlar gibi.

Fotoğraf çekmeye başladığım ortaokul döneminden beri canon marka sistemlerine daha yakınım. Ancak makinanın arkasındakinin önemli olduğu unutulmamalıdır. Marka ve modeli konusunda maliyet ve performans ile ne beklediğinize dair seçim nedeni olmalıdır. Kullandığım sistemler oldukça geniş ve farklı konuları fotoğraflayacak ekipmanlardır.

Fotoğrafın size kattıklarından bahsedebilir misiniz? Gününüzün ne kadarı fotoğrafla geçiyor?

Fotoğraf öğrendikçe kendine daha fazla saygı duymamı sağlayan bir sanat dalı olmuştur.  Yaşama dair fark etmeyi ve fark ettirme yeteneğini, fırsatını vermektedir.

Benim konuya bakışım daha iyi bir anlatım yapabilmek, derdimi anlatabilme adına hayalimle başlar. Akıldaki teknik bilgilerle yoğurulup eldeki makinayla en uygun anda somut bir gerçeğe yani fotoğrafa döndürmektir.

Zira fotografçının derdi bitmez. En kuvvetli eleştirmen ise kişinin kendi gönlüdür.

Sakarya Güzel Sanatlar Derneği’nin üyelerine kattıkları ve etkinliklerinden bahsedebilir misiniz?

Sakarya Güzel Sanatlar Derneği bir sanat galerisi unvanını almış dernek olarak 26. yılındadır.

Değerli üyelerimizin her konudaki fedakarlıkları ile bu yaşa kadar gelmiştir. Fotoğraf, resim, edebiyat ve akademik söyleşiler.. Ve elbette galeri ünvanlı olmamız sebebi ile farklı konularda çalışmalara ev sahipliği yapmaktayız.

Derneğimizin yaşam gücü üyelerimizin sahip oldukları sanat dallarından almış oldukları güçle, tamamen özveri ve fedakarlıktan gelmektedir. Şükranlarımı sunuyorum.

Sakarya’da fotoğraf alanında eğitimlere ilgi nasıl?

Söyleşimin bir paragrafında eğitim şart demiştim. Aslında bu her konu için gereklidir. Şahsım adına Derneğimizde 19 yıldır ve ulusal bazda da verdiğim eğitimlere rağmen daha yolun başında olduğumu söyleyebilirim. Bu sanatın başlangıcını bilen çok, ancak sonunu bulanda yoktur.

Öğrenmek ve uygulamak yaşamın vazgeçilmezidir.

Fotoğraf sanatına şehrimizde ilgi memnuniyet verecek seviyededir… Ve gelişmektedir. Şehrimizin insanın bu sanata olan yatkınlığı keyif vermektedir. Yarışmalardaki katılım ve kalite Jüri olarak görevlerim nedeniyle yakından tanık olduğum bir gerçektir.

Öğrenmek, üretmek ve bilgiyi paylaşmak bizleri çok daha farklı kılacaktır.

Fotoğraf çekmeye ilgi duyan veya yeni başlayacak olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

İlgi duyanlara önerim eğitim almalarıdır. Eğitim fotoğrafta beklediklerini ve ilgi alanları ile sistemleri öğretir. Bu sonuç doğru ekipmanla bu bitmeyecek maratona başlayabilirler.

Bu yazımda sorularınıza cevap bulmanız ümidiyle kendim ve fotoğraf sanatı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu