Röportaj

Evi bildiğiniz yerden alın

Türk Halkının en büyük hayallerinin başında ev geliyor. Hemen herkesin hayalinde bir ev sahibi olmak var. Zaman zaman bu hayaller kabusa dönüşüyor. Yıllarca para biriktirerek alınan evler beklenmedik problemleri de beraberinde getirebiliyor. Pandemi süreci sonrasında inşaat sektöründe ciddi bir hareketlilik başladı. Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayraktar bazı art niyetli kişilerin de piyasada olabileceğine dikkat çekiyor ve ev alırken bilinen yerden alınmasını öneriyor. Müteahhitler Birliği’nin sadece müteahhitlerin hakkını korumadığını aynı zamanda üyelerini de denetlediğini söylüyor ve ekliyor: Evi mutlaka bildiğiniz, güvendiğiniz yerden alın.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

31.01.1970  tarihinde Rizeli tüccar bir ailenin çocuğu olarak Sakarya’da dünyaya geldim. İlk, orta ve liseyi Sakarya’da, üniversiteyi Üsküp’te Okudum. Bayrak Grup A.Ş’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, TOBB Üst Kurul Delegeliği, SATSO Meclis Üyeliği, Kaynarca Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekilliği, Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkan Vekilliği ve Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanlığı görev ve yetkili olduğum bazı kurum ve kuruluşlar.

Sakarya Müteahhitler Birliği’ne müteahhidin üye olmasının ne avantajı var?

Sakarya Müteahhitler Birliği’ne üye olmanın birçok avantajı var. En önemlisi biz her isteyeni üye yapmıyoruz. İşi müteahhitlik olanlar Birliğimize gerekli evraklarla müracaat ediyor En az iki yönetim kurulu Üyesinin referansıyla bizim üyemiz oluyor. Birliğimizde sadece Müteahhitler değil, tedarikçi üye arkadaşlarımız da var. Üyelerimizin haklarını korumak için ciddi adımlar atıyoruz. Örneklendirmemiz gerekirse, inşaat sektörünün geliştiği bölgelerde alt yapıyla ilgili sorunlar yaşıyoruz. Telekom, SEDAŞ, AGDAŞ alt yapı yatırımı yapmamışsa, Birlik olarak taleplerimiz daha hızlı sonuçlanıyor. Sektör temsilcilerinin bir arada olması bizleri güçlü yapıyor. Sakarya’da eline keseri alan müteahhit olabilir algısının yıkılmasında birliğin ciddi katkısı oldu.

Birlik üyesi müteahhitler ev alacak müşteriler için bir güven unsuru sayılabilir mi? Üye alırken dikkat ettiğiniz hususlar ev alacak müşterilere de güven sağlıyor mu?

Müteahhitler Birliği’ne üye işletmelerden ev almak elbette avantaj. Bizim üyemiz hata yaparsa kesinlikle ilk müdahaleyi biz yapıyoruz. Bu anlamda müşteri ticaret yapacağı müteahhidi seçerken üyemiz olup olmadığına bakabilir. Canı isteyen birliğimize üye olamaz. Müracaatları alıyoruz ve En az iki yönetim kurulu üyesinin referansından sonra değerlendiriyoruz.

Ev almanın bir zamanı ya da mevsimi var mıdır?

Her dönem ev alınabilir. Mevsim ya da dönem olarak net bir ifade kullanmak doğru olmaz. Ancak piyasa şartları, konut stoku, kredi faizleri konut alırken önemli kriterler olarak karşımıza çıkıyor. Sakarya’da bugün hatta yarın konut alacaklar kazançlı çıkacaktır. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde yapmış olduğum açıklamaları uyarıları göz önünde bulundurularak konut alanlar çok ciddi avantajlı. Şimdi kredi faizleri ve ödeme koşulları nedeniyle avantajlar var. Yeni üretilecek konutlarda artan girdi fiyatları nedeniyle bir artış olacak. Ancak sektör temsilcileri ticaret yapmak için bütün artışları maliyete yansıtmayacak. Herkes tölera edibildiği kadar kısmını tölare edip öyle fiyatlandırma yapacak. Sakarya’da dışarıdan göç alan, nüfusu sürekli artış gösteren bir şehir. Ülkemizde olduğu gibi bu şehirde konuta yatırım yapan her dönem kazanır.

Pek çok kişi yıllarca biriktirdiği parayla ev alıyor. Bazı kişiler yılarca kredi ödemeyi göze alıyor. Haliyle ev bizim toplumumuzda çok önemli bir yatırım. Normal olarak hayatta bir kez alınan bir şey. Hayallerin hüsrana dönüşmemesi adına ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar, esasında hepimizin bildiği şeyler. Birincisi yaptığı işler, yani referansları. İzinler alınmış mı? Kullanılan malzeme net olarak izah edilebiliyor mu? Müteahhit kurallara tam olarak riayet etmiş mi? İnşaatı yapan Müteahhitler Birliği üyesi mi? Müteahhit kolay ulaşılabilir birisi mi? Yıllarca il dışından gelip, piyasayı bozan müteahhitlerle uğraştık. Sadece fiyatına bakıp gayrimenkul alınmamalı Sonra altından çok başka sorunlar çıkabiliyor. Hem biz hem de vatandaşımız bu sıkıntıları yaşamamak için tercihlerini şehirde iş yapan isimlerden yana kullanmalı. Bu konuda birliğimizden alınacak olan referans onların hata riskini en aza indirecek.

Pandemi süreci inşaat sektörünü nasıl etkiledi?

Pandeminin etkilemediği sektör yok denecek kadar sınırlı. İnşaat sektörünü de etkiledi. Ekonomik dalgalanmalarla boğuşulduğu bir dönemde pandemi süreci yaşandı. Milletin önceliği konut almak değildi. Sakarya şehri özelinde konut stoğumuz çok azdı. Müteahhitler için bu durum avantajdı. Şimdi sürecin sona ermesiyle sektör hızlıca hareketlenecektir.

Süreç sonunda işler ne zaman normale döner?

Koronavirüs ile yaşamayı öğreneceğiz. En azın belli bir süre maske, sosyal mesafe hayatımızın tam ortasında yer alacak. Sektörde hareketlenme anlamında süreç ne zaman normale döner sorusunun cevabı bir yılı bulur. Şimdi şantiyeler kurulmaya başlanır. Kredi faiz oranları ve stoğun erimesinden dolayı talep artışı yaşanıyor. Ekonominin canlanması için inşaat sektörü her dönem olduğu gibi bu döneminde lokomotifi olacak. Bunu görüyoruz gelen taleplerden. Açıklanan tedbirlerden.

Vatandaşa bu dönemde ev almasını önerir misiniz?

Sakarya’da ticaret yapan, yatırım yapan birisi olarak her dönem Sakarya avantajlı bir kent.

Bir dönem İstanbul için kullanılan taşı toprağı altın lafı emin olun artık Sakarya için kullanılacak. Sanayi gelişiyor, bilinçli tarım artıyor. Limanı, demiryoluyla ulaşım aksının ortasındayız. Her yıl belli oranda göç alıyoruz. Genç nüfusumuz ülke ortalamasının üzerinde. Bütün bunları yan yana koyduğumuzda Sakarya konut almak için her dönem uygun.

Ev bir yatırım aracı olarak mı görülmeli yoksa bir ihtiyaç olarak mı?

Konut hem ihtiyaç hem de yatırım aracı olarak görülmeli. Değer kaybetmeyen bir yatırım aracı. Aynı zamanda sizin sıcak yuvanız. Herkes kendine göre bu sorunun cevabını vermeli. Bazısı için ev ihtiyaç bazılarımız içinse yatırım aracı. Parasını konuta yatırıp kazanan çok insan var. Yakın yıllarda Serdivan ciddi bir değişim ve dönüşüm geçirdi. Serdivan’a yatırım yapanlar doğru yatırım yapmış olmanın tadını çıkarıyor.

Yine yakın zamanda Sakarya’nın yükselen değeri olacak diye düşündüğünüz bir yer var mı? Sakarya’da yeni bir Serdivan daha çıkar mı?

Sakarya’nın her yanı kıymetli. Özellikle şu bölge demek doğru olmaz. Yerel yöneticilerin çizeceği harita çok önemli. Kentsel dönüşüme hız verilecekse, ki bu konuda geç kalındı bir an önce hız verilmeli ve tabi ki o bölgeler çok kıymetli alanlar olacak.  Şehrin kuzeye doğru bir hareketlilik içerisinde olduğunu da doğru görmek lazım. Serdivan deprem sonrasının yükselen trendi oldu.  Aynı hızda yükselen bir bölge olmaz ama şehrimizin dört yanı çok kıymetli ve daha da kıymetli hale gelecek.

Son olarak Sakarya Life okurlarına sektörünüzle ve yaşanan süreçle ilgili ne söylemek istersiniz?

Hayatlarında belki de bir kez yatırım yapacak olan insanlar var çok dikkat etsinler. Bu konuda bizlerin açıklamalarını dikkate alsınlar. Life Dergisi olarak Sakarya’da önemli bir eksiği yerine getirdiniz. Konulara bakış açınız, yaklaşımınız çok seviyeli bu konuda sizleri kutluyorum.

Sorularımıza yanıt verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben de sizlere teşekkür Ederim.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu