Gezi SeyahatMekan

En yakın Karadeniz Karasu

Özellikle yazlıkçıların son zamanlardaki gözdesi Karasu bölgenin parlayan yıldızı konumunda. İlçenin doğal güzellikleri, tarihi geçmişi turizm potansiyelini artırıyor. Metropollere yakınlığı dikkat çeken Karasu günübirlik tatilcilerin de gözdesi olmayı başarıyor. Karasu’nun yaz aylarındaki günlük nüfusu 300 bini aşıyor. Gelin Karasu’yu birlikte tanıyalım.

Sakarya il merkezine 45, İstanbul’a 105 dakika uzaklıktaki Karasu, doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. İlçe merkezine çok yakın yerlerde bulunan, Kızılcık Tepe, Yenimahalle, Acarlar Longozu, Küçükboğaz ve Maden Deresi ailecek gidilebilecek doğal güzelliklerdir.

Ayrıca eşsiz kumsalı da yazın çevre il ve ilçelerden gelenlerin ilgi odağı olmaktadır.

Karasu’nun nüfusu, yazlık ve kışlık olmak üzere iki şekilde değerlendirilebilir. Yazın kalabalık bir şehri andıran ve 400 bin nüfusa ulaşan ilçe kış aylarında 65 bin nüfusa kadar gerilemektedir.

İlçe merkezine yakın köylerde tarım yapıldığından doğal ve taze tarım ürünlerini bulmak mümkündür. Pazartesi günleri kurulan pazarda her meyve ve sebzenin doğal ve lezzetlisini bulmak mümkündür.

 Karasu’nun doğal güzellikleri:

Maden Deresi: Fransızlar döneminden kalan kalıntıları içinde barındıran eşsiz doğası ve içinden akan deresi ile Maden Deresi her daim ilçe içinden ve dışından turistlerin ilgi odağı konumundadır. Mesire alanı ve şelalesinin yanı sıra doğa yürüyüş alanları ile beğeni toplamaktadır.

Yenimahalle: Sakarya Nehrinin denize döküldüğü yerdeki Yenimahalle doğal bir liman konumundadır. Geceden denize açılan balıkçıların getirdiği balıklar nehir ile denizin birleştiği noktadaki restoranlarda servis edilmektedir. Dileyen konuklar yemeğin ardından nehirde tekne turu yapabilmekte ya da çınar altı kahvelerinde çaylarını yudumlayabilmektedir.

Acarlar Longozu: Dünyanın ikinci tek parça su basar ormanı olma niteliğindeki Acarlar Longozu yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Longozun içindeki nilüferler sayesinde sürekli nefes alan ve binlerce kuş ve bitki türünü içinde barındıran gölde gezinti yapmak ve yanındaki eşsiz manzaralı alanlarda piknik yapmak, yürüyüş yolunda gezip dinlenmek Karasuluların başlıca aktiviteleri arasındadır.

Kızılcık Tepe: İlçeye eşsiz bir manzaradan, gürgen ve meşe ağaçları arasından bakmak isteyenler için eşsiz bir doğal güzellik sunan mesire alanı bahar ve yaz aylarının yanı sıra kışın da misafirlerini ağırlamaktadır. Temiz hava almak, hem ormanı hem de denizi aynı anda görmek isteyenler için Kızılcık Tepe bulunmaz bir nimettir.

Küçükboğaz Gölü: Deniz ile arasında sadece küçük bir kumsal olan ancak kendine has yapısını her daim koruyabilen Küçükboğaz Gölü misafirlerini yaz kış unutulmaz bir manzara sunmaktadır. Gölün yakınındaki mesire alanları da günübirlik tatilcilere unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Karasu ayrıca doğal su kaynağı cenneti konumundadır. İlçenin dört bir yanında nehir, dereler, göller ve Karadeniz mevcuttur. Yani aynı gün içinde hem dereye, hem nehre, hem göle hem de denize ulaşmanız mümkündür.

İlçe tarihi yapısı ile de dikkat çeken konumdadır. Kurtuluş savaşının izlerini taşıyan mevziler halen varlıklarını korumaktadır. Ayrıca Alman Deniz Altısı U20, Karasu açıklarında bulunmuştur. Bunun için ilçede dalış turizmi de yaygınlaşmaya başlamış, yerli ve yabancı dalış tutkunları ilçeye gelmeye başlamıştır.

Sanayinin yeni yeni gelişmeye başladığı ilçede Organize Sanayi Bölgesi faaliyettedir. Ayrıca ilçede bir demir çelik fabrikası ile bir otomobil fabrikasının yer satın aldığı ve yatırım için gün saydığı bilinmektedir. 2013 yılından itibaren ilçe merkezindeki tüm mahalle ve sokaklarda doğalgaz hattı döşelidir.

İlçede sanayi ile birlikte inşaat sektörü de gelişme göstermektedir. 1999 Marmara Depremi’nin ardından yapılan binalara getirilen sıkı denetim ilçede 3-4 kat bina yapımına müsaade etmekte daha fazlasına ise göz yummamaktadır. Modern şekilde dizayn edilen ve muadillerine oranla ucuza satılan binalar ilçenin tercih edilen konuma yükselmesine neden olmaktadır.

Genel olarak Karadeniz, Kafkas ve Gürcü kökenli olan Karasu halkı son zamanlarda değişim göstermekte yaz aylarında çok daha fazla kültürel yapıdan insanı içinde barındırmaktadır. Yaz aylarında açık kalan eğlence mekanları da ve festivaller de ilçenin tercih edilen konumda olmasını sağlamaktadır.

İlçedeki bu kültürel zenginlik mutfağa da yansımış durumdadır. Çeşitli ekmeklerden, her türlü yöresel mutfağa ait yemeği ilçede bulmak mümkündür. Toprak yapısının verimli olmasından dolayı her türlü bitkinin tazesini bulmanın mümkün olması mutfağı zenginleştiren bir başka üründür. İlçede ayrıca resmi makamlar kontrolünde kesim yapıldığından eti de taze bulmak mümkündür. Yani ilçede balığın da sebzenin de etin de tazesini bulmak lüks değildir.

İlçede ayrıca çok sayıda restoran ve turistik işletme mevcuttur. Cana yakın insanların barındığı ilçe özellikle kış aylarında herkesin birbirini tanıdığı bir konumdadır.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu