Spor

E Spor

Öncelikle Sakarya Life ailesine bu sayıda beni ağırladıkları için çok teşekkür ederim. Küçük yaşlardan itibaren oyun sektörünün içerisindeyim. Sakarya’nın ilk ve tek şehir kültür dergisini severek okuyan biri olarak sizlerle beraber olduğum için çok mutluyum. Dergimiz şehrimize hayırlı olsun inşallah. 

Orçun Kamil Kabadayı

Espor nedir, bunu açıklayarak başlayalım. E-Spor, elektronik spor anlamına gelmektedir ve online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıdır. Elektronik spor, dünyanın farklı bölgelerinde bulunan insanların internet aracılığıyla bir spor kulübü altında hem bilinçli hem de lisanslı olarak ve profesyonel bir şekilde oyun oynayarak yapılan spor olarak tanımlanabilir.

E-Spor, son zamanlarda popüler bir kültür haline gelmeye başlamıştır. Endüstri 4.0, Endüstri 5.0 ve yapay zekayı konuştuğumuz dünyamız hızla dijitalleşmektedir, bu teknolojik gelişmenin bir sonucu olarak spor da elektronik ortama taşınmıştır. Bu kültürü oluşturanlar çoğunlukla 2000’li yıllardan sonra doğan kişilerdir. Z kuşağı dediğimiz bu jenerasyon, kendilerini dijital hayatın tam ortasında bulanlardır, başka bir deyişle teknoloji çağında doğmaları sonucu sporu sokakta değil, elektronik ortamda yapmayı tercih edenlerdir. 

Konuyu derinleştirmeden önce sizlere biraz kendimden bahsetmek isterim. Ben Orçun Kamil Kabadayı. 29 Mayıs 1994 tarihinde Sakarya’da doğdum. Sakaryalı olmaktan her zaman gurur duyarım. Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği yüksek lisans mezunuyum. Şuan sevdiğim, keyif aldığım girişimcilik faaliyetleri ile uğraşıyorum. Hayatta hep sevdiğimiz işlerde çalışmamızı ve bunun için de elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünenlerdenim.

Küçüklükten itibaren oyun oynamayı sevdiğim için 2013 yılında Steam platformunda ismi “Okk Nefes Grubu” olan Türkiye’nin en büyük 10. küratör sayfası olan grubumu kurdum. 2018 yılında Sakarya e-spor girişimimi hayata geçirdim. 2020 yılında da “A’dan Z’ye E-spor” isimli girişimimi hayata geçirdim. Son olarak, 2020 yılı Ocak ayı itibariyle Türkiye’nin ilk büyükşehir belediyesi e-spor kulübü olan ABB ASKİ E-Spor Kulübü Projesi’nin kurucu yöneticiliğini yaptım.

Hayattaki genel amacım, kendi yetkinliklerimi kullanıp topluma faydalı projeler üretebilmek için çalışmaktır. Şu an sevdiğim, keyif aldığım girişimcilik faaliyetleriyle uğraşıyorum. Girişimciliği çok sevdiğim için devamlı üretebileceğim projelerde veya işlerde çalışma gayretindeyim. Hayat amacımı özetleyen cümlelerden biri; “hayalinizdeki girişim fikriniz ne ise bu hayalinizin peşinden koşun. Bu yolda aldığınız başarısızlıklardan dolayı asla vazgeçmeyin çünkü aldığınız her başarısızlık aslında sizi başarıya ulaştıracak olan başarı basamaklarınız olacaktır. Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir.” 

Farklı bir nesil geliyor, hepimiz bunun farkındayız. Gençler oyun sektörünü ve e-sporu seviyor. Yeni nesil dediğimiz Z kuşağı ve sonrasında doğanlar yani teknoloji çağının tam ortasında dünyaya gelenler e-spora bir ilgi duyuyor. Küçük yaşlardan itibaren oyun sektörünün içerisindeyim. Yıllardır oyun sektöründe olan bir girişimci olarak esporun daha sağlıklı ve bilinçli bir şekilde gençlerimize sunulmasını sağlamak ana hedefimdir. Her sporun kendine göre zararları bulunmaktadır. Sakarya E-Spor olarak amacımız, Sakarya’da yaşayan tüm elektronik spor ve oyunsever gençleri profesyonel eğitmenler eşliğinde, profesyonel bir çatı altında buluşturup geleceğin sporu olarak görülen elektronik sporları tüm gençlere sevdirmek ve meslek haline getirip kariyer imkânı sağlamaktır. Gençlerin odalarında sadece oyun oynamaları değil de, o oyunu hem üreten hem de oyun sektöründeki tüm kariyer imkanlarından faydalanmaları için çalışıyoruz. Ülkemizin oyun sektöründeki başarıları gitgide artmaktadır. Örnek verecek olursam, Peak Games ve Rollic… Peak Games’in 1.8 milyara satılmasının ardından, Zynga yakın zamanda yaptığı açıklamayla yine bir Türk oyun şirketi olan Rollic’in hisselerinin %80’ini 168 milyon dolara satın alacağını duyurdu.

E-spor evde kalmak mecburiyetinde olduğumuz bu süreçte bir hobi olarak değil, aynı zamanda bir kariyer seçeneği, hızla gelişen bir spor dalı olarak da görülmelidir. Türkiye’deki büyük bir oyun firmasının ülke müdürü, katıldığı bir televizyon programında 2018 yılında Türkiye’de oynayan sporcuların 1 ay da sadece 15-20 bin lira gelir edebileceklerini açıklamıştır. Espor oyuncuları takımlarından elde ettikleri maaşlardan ayrı olarak gerçekleştirdikleri online yayınlardan da para kazanabiliyorlar. Yurtdışında League of Legends (LOL) oyunundaki ortalama yıllık kazançlar 150 bin dolar civarı olabiliyor. Yıldız oyuncuların maaşları ise milyon dolarları geçmektedir. Ve bu sporcuların anlaşma sağladıkları sponsorluk ve reklamlardan bu kazançları 2’ye hatta 3’e katladıklarını söyleyebiliriz. Espor ciddi bir sektör. Biz de bu konuda oyuncuların ailelerine de pedagoglar eşliğinde eğitici seminerler vererek onları da bilinçlendirmeye de çalışıyoruz.

Yeni bir alan olması sebebiyle ülkemizde e-spora ilişkin kaynakların yetersiz olduğunu farkettik ve e-spor faaliyetleriyle ilgilenenler, ilgilenmek isteyenler için bir kaynak oluşturup hayata geçirmek istedik. Böylece ortaya çıkan “A’dan Z’ye Espor” projemizi değerli takipçilerimizin beğenisine sunduk.

Bu çalışmanın amacı ve kapsamı: Türkiye’de şuan fazla yaygın olmamasına rağmen gençlerin çok hakim olduğu seyirci sayılarıyla hem dünyada hem de Türkiye’de diğer sporlarla yarışan ve artık bir sektör haline gelmiş olan esporun ne olduğunu, bir spor dalı olup olmadığını, yararlı mı yoksa zararlı mı olduğunu, Türkiye’de ve dünyada ne durumda olduğunu yani geleceğin sporu olan esporu A’dan Z’ye öğretebilmek ve akıllardaki soru işaretlerini en aza indirmektir.  “A’dan Z’ye Espor” projemiz, espor girişimcilerine ve yatırımcılarına A’dan Z’ye gönülden destek vermektedir!

Amacım, esporun öncelikle Türkiye’de iyi yerlere gelmesini ve global olarak da başarılar elde edilmesini de sağlamaktır. Bunun için de gençlerimize küçük bir faydam olduysa ne mutlu bana… Bu yola baş koymuş genç kardeşlerimize tavsiyem, hayalinizdeki girişim fikriniz ne ise bu hayalinizin peşinden koşun. Bu yolda aldığınız başarısızlıklardan dolayı asla vazgeçmeyin çünkü aldığınız her başarısızlık aslında sizi başarıya ulaştıracak olan başarı basamaklarınız olacaktır.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu