Güzellik & Sağlık

Diplomasız Psikolog

“Müşterileri onu diplomasız psikolog olarak tanımlıyor. Müşterilerine hizmetin yanında tatlı sohbet, düzenli ve temiz bir ortam sağlayan Ayşe Sevinç, Sakarya’nın sayılı güzellik uzmanlarından. “Müşterilerim bana dertlerini dökmek, sorunlarını paylaşmak için gelir. Ağda odasında konuştuklarımız orada kalır.” diyor. Kendisi Sakarya’da bezsiz ağda yöntemini uygulayan, Türkiye’nin ve Avrupa’nın her yerinden gelen müşterilerini en iyi şekilde ağırlamaya özen gösteren bir iş kadını. Yola çıkış hikayesini, karşılaştığı zorlukları ve başarılarını kendisinden dinledik.”

“Sebat edilip de başarılmayacak bir iş yok, ben başardıysam herkes yapar!” 

Ayşe Sevinç

1970 doğumlu, evli, 3 çocuk annesiyim. Mesleğe 2005’te kuaförlükle adım attım. Maddi ve manevi olarak zorlu bir dönemden geçiyordum. İşe girmem zorunluydu ve seçme şansım da yoktu. Ancak kuaförlük maceram 3 ay sürdü, 3 ay sonra işten çıkarıldım. İşe başladığımı duyan bir ablam, “Ayşe, gel ağdacılık yap” dedi. Ben o dönemler cımbız tutmayı dahi bilmiyordum. Güzellik uzmanlığı kursları araştırmaya başladım. O dönemde Sakarya ve İzmit’te kurs bulamadım. İstanbul’da bir kurs buldum ve 3 ay boyunca her gün trenle kursa gittim. Bu dönemde 2 çocuğum okula gidiyordu. Sabah 6’da evden çıkıyor, trenle İstanbul’a gidiyor; akşam 10’da evimde oluyordum. Çocuklarla ilgileniyor, yemeklerini hazırlıyor, gece 1 gibi uyuyor sabah 6’da İstanbul’a gitmek üzere yine evden çıkıyordum. Bu zorluklara katlandım ama başardım. Sertifikalarımı aldım. 

Bana bu işi öğreten abla, “Ayşe ben ikinci şubeyi açıyorum, çalışır mısın?” diye sordu. “Ben sadece bir kursa gittim, çok bilgim yok” dedim. “Olsun, sen yaparsın” dedi. Ben de gittim başladım. Ancak 4. ayda burayı kapatacağını söyledi ve kapattı. Oradaki tüm malzemeleri ben satın aldım. Evim merkezde olduğu için evimin bir odasını ayarladım ve çalışmaya başladım. Ancak evde bu işler olmuyordu. Dükkan açmak için param da yoktu. Bir şeyler yapmam lazımdı. 2008 yılı Ekim ayında bir arkadaşımdan 1.000 TL borç aldım ve yola çıktım. Dükkan buldum. 2 aylık dükkan kiramı ödedim. Kalan parayla dükkanı uygun hale getirdim. 2008 yılı 6 Kasım’da ilk işimi yaptım. O günden bu güne dek çalışıyorum. 

Dükkanımı tuttuğum zamanlarda üçüncü çocuğuma hamile olduğumu öğrendim. Dolayısıyla ben hem kariyer yaptım hem çocuk yaptım. Çok şükür. Çocuğumla birlikte işimi de büyüttüm. 

Ben ağda işlemlerinde bezli ağda kullanmıyorum. Türkiye’nin birçok ilinde bezli ağda kullanılır. Ben bezsiz, sir ağda kullanıyorum. Bunu Sakarya’da uygulayan bir veya iki kişiden biriyim. Keşke bütün Sakaryalı ağdacılar bunu kullansalar. Ancak benim kullandığım ağdanın maliyetinin yüksekliği ve meslektaşlarımın da alışkanlıklarından vazgeçememeleri sebebiyle bu ağda türü yaygın değil. Bezsiz ağdada, ağda sürülür ve elle çekilir. Bez kullanılmaz. Cildi tahriş etmez, canı yakmaz, tüylerin daha geç çıkmasını sağlar. İşlemlerden sonra uyguladığımız yağlar ve kremleri ben özel olarak hazırlar/hazırlatırım. Bunlar benim özel tariflerimdir. Ağda dışında kaş ve bıyık alımı, kirpik lifting, microblading gibi hizmetlerimiz da mevcut. Bunlar alanında uzman, gerekli tüm sertifikaları almış personelimiz tarafından özenle uygulanıyor. 

Mesleğimde başarı elde etmek için çok mücadele ettim. Girişimci kadınlara kredi veren bir şirketten kredi çektim. Onların yaptığı bir yarışmada 3. oldum ve para ödülü kazandım. Kredinin sadece cüzi bir miktarını geri ödemiş oldum. Ayrıca bana vizyon ödülü takdim ettiler.

Sakarya’nın kadınları bakımlıdır ve bakımlarına da önem verirler. Yeni nesil kadınlarımız kızlarını da getiriyorlar. Eskiden böyle değildi. Şimdiki anneler bu noktada daha bilinçli. Mesleğimize müşteriler tarafından rağbet mevcut. Bu durumdan oldukça memnunuz. 

Önemle belirtmeliyim ki bu iş, sevmeden yapılacak bir iş değil. Örneğin, kızım bu işi öğrensin, birlikte çalışalım istedim ancak alıştıramadım. Ben işimi çok seviyorum. İşyerime gelen müşterilerim sadece yaptığım iş için gelmezler, sohbetim, düzenim için; hijyenik çalıştığım için gelirler. Müşterilerimiz bize dertlerini, sorunlarını anlatırlar. Onlarla konuştuklarımız ağda odasında kalır. Bizler birer sır küpüyüz. Onlar da konuştuklarının bizde kaldığını bilirler. Gururla söyleyebilirim ki pandemi süreci sonrasında alınması tavsiye edilen tedbirleri biz pandemi süreci öncesinde de almıştık ve uyguluyorduk. Maskeyi, eldiveni biz pandemi öncesinde de kullanıyorduk. İşyerimizin girişindeki panoyu okursanız, gelen müşterilerimizin hep bizim için çok güzel yorumlar yazdıklarını görürsünüz. Bunlar bize mutluluk veren ve işimizi daha da çok sevmemizi sağlayan yorumlar. Ben 13 yılda iyi bir yere geldiğimi düşünüyorum. 

İşinde profesyonel olmak isteyen kişi, işini araştırmalı; ciddiye almalıdır. Ben gelen her müşteriden müşteri bilgi formu doldurmasını rica ederim. İlk günden bu yana randevusuz müşteri kabul etmem. Bu şekilde çalışmamın da karşılığını aldığımı düşünüyorum. Benim önceliğim para kazanmak değil, müşterilerime iyi hizmet sağlamaktır. İyi hizmet sağladığınızda para zaten gelir. Bize gelen müşterimiz bir daha başka yere gitmez. Bazı müşteriler gelmeye çekinseler de kapımızdan içeri girdiklerinde tüm endişeleri ve gerginlikleri kapının dışında kalır. 

Ben çalışma hayatına 38 yaşında atıldım. O yaşa kadar gezip dolaşan, eşinin kazandığıyla hayatını sürdüren bir kadındım. Ancak geldiğim noktadan o günlere baktığımda çalışma hayatına keşke daha önce atılsaydım diyorum. Şuan da etrafımdaki gençlere, okumuyorsanız bile bir işe girin çalışın, kendi ayaklarınızın üzerinde durun şeklinde tavsiyelerde bulunuyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu