Yazarlarımız

DENİZ HAYATINA GİRİŞ

Saygıdeğer okurlar, sevgili genç gemi adamı adayları.

Sizlere bugün profesyonel anlamda denizci yani gemi adamının deniz hayatından bahsetmek istiyorum.

 Gemi adamı denince kasıt, geçimini fiilen gemide çalışarak kazanan kişilerdir. Yoksa denizcilik çok farklı sektörlere yayılır ve bu sektörler genelde birbirini tamamlayıcı alanlardır. Bu yüzden denizde herhangi bir mevkide bulunan kişinin seneye sabit bir göreve geçiş yapması son derece mümkündür. Bu ikincil sektörler genelde tamir bakım veya yedek parça üretimi, satışı, gemi tamir ve havuzlamanın yapıldığı tersaneler, gemi emniyet donanımı temini ve kontrolü, limanlar, deniz acenteleri, gemi yönetimi (ship management) firmaları, gemileri seferlerine bağlama işi (gemi kiralama), gemi kurtarma, gemi klas firmaları, sörvey firmaları ve daha pek çok iş kolu sayılabilir. Hatta pek çok gemi adamının daha sonradan gemi sahibi olduğu da bir gerçektir.

Bundan yaklaşık 35 sene öncesine kadar Türk armatörlerin gemilerinin sefer bağlama yani kiralama işleri çok büyük oranda Londra veya Danimarka’da yerleşik yabancı firmalar tarafından yapılırdı. Ana sebep bizdeki İngilizce ve iletişim yetersizliği, dış rekabete oldukça yabancı olmamız ve yeterince profesyonel yetişmiş elemanımız olmaması idi. Ama artık denizciliğin her noktasına yönelik işletmelere ve elemanlara sahibiz.

Bunları anlatma sebebimiz, iş hayatına bir gemici veya zabit olarak başlayan kişilerin kendi istek, beceri ve biraz da kısmet ile profesyonel gemi hayatından sıkılma durumunda şükürler olsun ki çok fazla alternatifi bulunmasıdır.

Deniz hayatını neden severdim veya neden seçtim derken her şeyden önce aklıma mavi özgürlük gelir. Denizdeki sonsuz maviliklerin havası tertemizdir, ömür uzatır.  Normal şartlarda anormal bütçe ve zaman ayırarak ancak gidilebilen onlarca görülesi ülke, şehir, tanışılabilecek insan ve farklı kültürlere ulaşmanın en kolay ve en ideal yolu denizciliktir. Farklı maceralarla dolu bir hayat ve kıyaslayınca da oldukça uygun getirisi olan bir meslek olarak hayal ederdim. Açık yürekle söyleyeyim, deniz bana neleri vaat etmişse hepsini yerine getirdi. Tabi hiçbir şey tek taraflı değildir, öncelikle işimizi sevip saygı duyacak sonra da disiplini hiç bırakmadan çalışacağız.

Az şey midir hayata yeni atılan bir genç adam için, bunca yerleri gezmek, görmek, yeme içme konaklama dahil hiçbir şeye bütçe ayırmak zorunda kalmamak ve üstüne de alınan maaşın neredeyse tamamını tasarruf ettirebilecek kaç meslek vardır acaba? 

Bazen işletmemiz altında bulunan gemilerde çalışanlara rastlarım, sohbet ederiz. Bu arkadaşlarımızın gemilerden kazandıkları ile hayatlarını yoluna koyduklarını, ev, araba, iş yeri sahibi olduklarını söylemesi bize ayrı bir haz vermektedir. Bizim gemiler küçük tonaj, yani koster denen gemilerdir. Çoğunlukla yakın sefer atarlar ve bu yüzden nispeten daha düşük seviyede gemi adamı yeterlilikleri bize kâfi gelir. Buna rağmen işe yeni başlayan bir gemici ve yağcı ortalama usd 800/1000, aşçıbaşı usd 1000/1200, baş mühendis ortalama usd 3500/4000 ve kaptan usd 4500/5000 civarı maaşlar almaktadırlar.  Daha büyük, sefer bölgeleri daha uzak olan veya daha üst yeterlilikler gerektiren gemilerde is bu getiriler iki katına kadar artabilmektedir.

Ama sadece denizde değil, her işte başarı için sevgi, saygı ve disiplinli çalışma bu işin olmazsa olmazıdır.

Yeniden görüşene kadar okyanuslar kadar temiz ve açık olsun bahtınız.

Sağlıkla kalın.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu