Röportaj

Çok büyük bir fedakarlıkla çalıştılar

Pandemi sürecinde il genelinde gerçekleştirdikleri çalışmaları paylaşan Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir yaşadıklarını özetledi,“Panik havası yaratmadan çalışmalar gerçekleştirdik. Sivil toplum kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz, merkezi idare birimlerimiz özellikle sağlık teşkilatımız çok büyük bir fedakarlıkla çalıştılar.”

11 Mart’tan bu yana Türkiye olarak içinde bulunduğumuz bir pandemi süreci var. Sakarya Valisi olarak siz de sürecin başında bulunuyorsunuz. İl genelindeki durum ve yürüttüğünüz çalışmalar ile ilgili bilgi verir misiniz?

Bugüne kadar pandemiden etkilenmeyen ülke kalmadı. Bu anlamda herkesin alması gereken tedbirler olduğu ortaya çıktı. Şehrimizde de 18 Mart’ta vakalar görülmeye başlandı. Bugüne kadar 49 tane Hıfzıssıhha Kurulu kararı aldık. 6 tane pandemi kurulu toplayarak bu konuda yapılacaklarla ilgili tedbirleri alıp onları uygulamaya geçirme konusunda çalışmalarımız oldu.  Geldiğimiz nokta iyi bir nokta. Şu an sağlıkta yatak sayısı ve personel olarak sorun yaşamadığımız bir sürece girdik. İlk olarak 55 yataklı olan Toyota Hastanesi 70 yatağa çıkararak pandemi hastanesi olarak kullanmaya başladık. Yetmeyince 500 yataklı Sakarya Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) ana binasını hastaneyi de bu işe ayırarak yolumuza devam ettik. Bazı günlerde 430 kadar hastaya kadar çıktığımız oldu. Daha sonra vaka sayıları azalarak devam etti, bunda hiç şüphesiz almış olduğumuz tedbirler ve bunların uygulanmasında yardımcı olan kamu görevlileri, sivil toplum örgütleri ve halkımızın bu konuda göstermiş olduğu duyarlılık etkili oldu.  Merkezi yönetim, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, üniversitemiz ve medyanın desteği ile bütün çalışmalarımızda iyi bir noktada olduğumuzu düşünüyoruz. Herkes mutlaka tedbirlerini almalı, herkes kendisini kovidli olarak değerlendirip karşı tarafa zarar vermemeli, karşısındaki şahsı da kovid taşıyabileceği düşüncesiyle mesafesini kontrol etmeli. Sakarya, Türkiye bazında başlangıçta iyi olmayan iller arasındaydı. Türkiye’deki ilk iller arasında ilk 3’e girebiliyordu. Çok temiz bir sayfamız yoktu. İmkanlarımız diğer illere göre kısıtlıydı. Çok sert tedbirlerle bugüne geldik. Son rakamlar bizi tedirgin etti. Bundan dolayı sert tedbirlerle ilerliyoruz. Geldiğimiz nokta iyi ve muhafaza edebileceğimiz bir noktadır. Kurallara riayet etmediğimiz takdirde sonuçları ortaya çıkar. Herkesin sosyal mesafeyi koruması lazım. Bayramda birkaç ailenin fevri davranışı sayıyı biraz arttırdı. Günlük rakamlara takılı kalmayalım. Durumumuzun iyi olduğunu ve bozulabileceğini de bilmemiz lazım.

Bu süreçte yapılan ekonomik destekler de oldu…

Ülke genelinde faz 1, faz 2, faz 3 çalışmaları oldu. İnsanımızın bu süreçteki gelir kayıplarının önüne geçmek için yapılan çalışmalar oldu. Faz 3 kapsamında pandemi sürecinde sıkıntıya giren, işyerini kapatmak durumunda kalan veya bir işyerinde çalışırken kapandığı için işsiz kalan kişiler vardı, onlarla ilgili değerlendirme yapıldı. Esnafımızın, sanayicimizin uygun şartlarda kredilendirme durumları oldu. Devletimiz elinden geldiğince bu dönemdeki ekonomik çalışmalarını da yürütmeye çalıştı. Bir taraftan sağlık hizmetlerini yürütmeye çalışırken diğer taraftan işi olmayan, evine ekmek götürmede sıkıntı yaşayan vatandaşlarımıza yardım etmeye, esnaf ve sanayicimize daha uygun kredi desteği vermeye çalıştı. Bunlardan da önemli ölçüde istifade edildiğini biliyoruz. Yine bu süre içerişinde valilik olarak maske dağıttık.

İşyerleri özellikle kafe ve restoran denetimleri için özel bir çalışma yapılacak mı?

Her ilçede; sağlıkçılarımız, kolluk birimlerimiz, yerel yönetim görevlilerimizden oluşan 5 kişilik kurullar oluşturuldu. Bu kurul öncelikle eğitim çalışmasını yapacak. Daha sonra da denetim çalışmasıyla kurallara uymayanları değerlendirecek. Bizim ceza vermek hevesimiz yok. Kuralla uyma becerisini sağlama gayretimiz var, önceliğimiz bu ama kurallara uyulmuyorsa bunun baya bir vebali ve risk unsuru var. Kurallara uymayanları cezalandırarak kurallara uymayı gerekli hale getirmeyi denememiz gerekecek.  

Bu süreçte il genelinde asayiş olaylarında bir azalma oldu mu?

Pandemi sürecinde asayiş olaylarında kesinlikle azalma oldu. Asayiş olaylarımız azalsın diye, sokağa çıkma yasağı olsun düşünenlerinden değiniz. Biz normal hayata dönmek ve tedbirlerimizi almak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu konunun çok önemli olduğu, şakaya gelir tarafı olmadığı kurallara uymanın mutlaka gerektiğini belirtiyoruz. Maske, mesafe ve el temizliği yaparsak gelecek günlerimiz daha sağlıklı olacaktır. Her şeyin normale döneceği günlere kavuşmak için bunun önemli olacağını belirtiyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Salgının başından itibaren Sakarya basını olumlu davranışlar sergiledi. Valiliğimizle birlikte iyi çalışmalar yürüttü. Panik havası yaratmadan çalışmalar gerçekleştirdik. Panik havası bazen salgından daha çok tedirgin edici olabilir ve daha önemli olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Basın da bize bu konuda yardımcı oldu. Bu konuda bütün Sakarya basınına teşekkür ediyorum. Bu herkesi ilgilendiren bir konu. Sivil toplum kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz, merkezi idare birimlerimiz özellikle sağlık teşkilatımız çok büyük bir fedakarlıkla çalıştılar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu