Röportaj

Cinsiyetler Başarının Önüne Geçmemelidir

Ülkemizde her geçen gün artan kadın girişimci sayısı, kadınların iş hayatına günden güne daha çok katılım göstermesi ülkemiz açısından umut verici nitelikte. Kadınlar, işlerini titiz ve düzenli yapmaya gayret ediyor, sorumluluk altına cesurca girebiliyorlar. Ülkemizde kadın çalışan sayısının artması, bizleri de son derece mutlu ediyor. Bu sayımızda, kadınların iş dünyasındaki örnek modellerinden biri olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zehra Dirim ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1966 yılında Trabzon’da doğdum ancak ben bir yaşında iken ailem Adapazarı’na yerleşmiş. İlk ortaokul ve liseyi Adapazarı’nda okudum. Daha sonra üniversite için Ankara’ya gittim.1994 yılında evlendim. 24 yaşında bir erkek ve 20 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. Ailem 1970 yılında da bir aile şirketi olan Köseoğlu Gıda ve Meşrubat Ltd. şirketini kurarak aktif ticaret hayatına başlamış ve halen devam etmekteyiz. Bu sebeple ticaret hayatına yabancı değildim. Ancak o dönemler kadınların ticaret hayatında aktif olmadığı yıllardı. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimini okuduktan sonra memuriyet hayatını tercih ettim. 1988 yılında o zamanki adıyla PTT şimdiki adıyla Türk Telekom’da çalışmaya başladım. 18 yıllık memuriyet hayatından istifa ederek evde oturmaya karar vermiştim. Ancak altı ay sonra kendi işimi kurmaya karar verdim. Zaten yeni yerler görmeyi, yeni insanlar tanımayı seven biriydim. Bu hobimi işe dönüştürmeye karar vererek Çelen Turizm’i kurdum. 2008 yılından bu yana aktif olarak hizmet vermeye devam ediyorum. Ayrıca Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Kadınlar Girişimciler Kurulu İcra Komitesi başkanlığını da yürütmekteyim.

Çalışıyor olmak hayatınızı ne şekilde etkiliyor?

Daha önce memuriyet hayatım dolasıyla bütün çalışan kadınlar gibi özel hayatımı iş hayatıma göre planlıyordum. Ancak şu anki işimin memuriyet hayatından en büyük farkı sık sık yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinin olması ve doğal olarak da evden uzak kalmam.

İşimiz ne olursa olsun kadınların en büyük özelliği özel hayatımızı işimize göre planlayıp düzenleyebilmektir. Bu konuda eş ve çocukların desteği de çok önemli. Buradaki en büyük avantajım da kendi işimi yapıyor olmam ve seyahatler dışında çalışma saatlerimin esnek olması. Böylece denge bulmak çok daha kolay oluyor.

Sakarya’da kadın girişimci olmanın zorlukları neler?

Sakarya’da çok uzun yıllardır ticaret yapan ve bilinen bir aile olmamız sebebiyle benim de ticaret hayatına atılmış olmam memnuniyetle karşılandı. Tabii ki iş hayatının kendine göre risk ve birtakım zorunlukları var. Ancak özellikle kadın olduğum için bir zorlukla karşılaşmadım. Karşılaştığım problemler cinsiyet bazlı problemler değildi. Hatta kadın olduğum için pozitif ayrımcılık yaşadığım da söylenebilir. Belki kadın olmanın getirdiği avantajla ev hanımlarımız gezilere tek başlarına daha çok katılır oldular.

Erkek egemen bir iş dünyasına sahip olduğumuzu söyleyebilir miyiz?

Evet, kesinlikle bunu söyleyebiliriz. Özellikle turizm sektöründe çoğu firmalar erkek ağırlıklı çalışmakta. Ancak ben bir kadın olarak Türkiye’nin her bölgesine gitmekteyim. Şimdiye kadar erkek egemen bir sektörde kadın olarak yadırganmadım.

Kadın girişimcilere ne gibi önerileriniz olur?

Her şeyden önce kadınlarımız kendilerine güvenmeli, cesaretli olmalı ve risk almalılar. Kendilerini çok iyi tanımalı ve kendilerine “Hangi sektörde daha başarılı olabilirim?” sorusunu sormalılar. Ve girmek istedikleri sektörle ilgili eğitim programlarını araştırmalı, kendilerine alt yapı oluşturmalılar. Hedefleri belli ise ve gerçekten istedikleri bu ise etrafın olumsuz yorumlarına kulaklarını kapatıp hedeflerine doğru ilerlemeliler. Kendi işlerini kumalılar. Bir girişimcinin altın anahtarı kendine güvenidir.

Kadınların piyasadaki şansını nasıl görüyorsunuz?

Günümüzde iş dünyasında kadın veya erkek olmanız değil, başarılı veya başarısız olmanız değerlendirilir. Cinsiyetler başarının önüne geçmemelidir. Birçok sektörde kendi işini yapan kadınlar var. Bana göre piyasalardaki şansınız kadın veya erkek olmakla ilgili değildir. Yaptığınız işi iyi yaptığınızla ve insanların size olan güveniyle alakalıdır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu