Gezi Seyahat

Çam Dağı

Yükseklerinde iğne yapraklı ağaçları barındıran çam dağının ortalama yüksekliği 880 metredir. Doğuda Fındıklı Tepe’ye doğru gidildiğinde bu yükseklik artar. Akçakoca Dağları ve Bolu Dağı’nın uzantısı durumundadır. Alçak kesimlerinde geniş yapraklı ağaçlar bulunup, Akdeniz bitkilerinden ve Karadeniz çeşitliliğinden oluşan ot, çalı ve ağaççıklarla kaplıdır. Yüksek kısımları çamla kaplı olduğundan çam dağı adı verildiği düşünülmektedir. Bu bölgede bolca kestane ağacı bulunduğundan, bugün markalaşmış Kocaali Çamdağı Kestane balı üretimi önemli bir gelir kaynağıdır ve lezzetiyle bölgede ünlüdür.

Çam Dağı’nın Güney yamacında Hendek ilçesinin Selman dede türbesi bulunmaktadır. Bugün E-5 karayolunu Karadeniz sahil yoluna bağlayan ve Hendek ilçesini Kocaali ilçesine bağlayan karayolu Çam Dağı güzergahı üzerinden işlemektedir.
Bu yol aynı zamanda doğa ve kültür yolu olarak belirlenmiştir.
Çamdağı ormanları, turistler, maceracılar ve dağ yürüyüşçüleri tarafından günümüzde oldukça rağbet görmektedir.
Belirli dönemlerde gerçekleştirilen doğa sporu faaliyetleri bölgeyi ilgi çekici bir hale getirmektedir.

Yüksekliği, doğa sporlarına uygunluğu ve çeşitli yerleşim yerlerine yakınlığı ile bilinen Çam Dağı’ında maden değerleri bakımından oldukça zengin, demir, kurşun ve çinko türlerini barındırdığı tespit edilmiştir.

Son dönemde Sakarya Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olana SASKİ tarafından Sakarya’nın kuzeyini oluşturan ilçelerin içme suyu ihtiyacını gidermek için farklı projeleri hayata geçirmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu