Röportaj

Bölümleri özellikle seçiyoruz

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet Sarıbıyık, fakülte ve meslek yüksekokulu açarken bilimsellikten ödün vermeden toplum ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurduklarını söylüyor. Sarıbıyık, “Şehrin ve ülkenin ihtiyaçlarına göre birey yetiştirmek için gayret ettiklerini söylüyor.

Günümüzde ülkeler arasındaki rekabetin bilgi gücü ile sürdürüldüğünü belirten SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Toplumların geleceği verilen eğitimin başarısı ile değerlendiriliyor. Genç nüfus oranı ile gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir yere sahip olan ülkemizde üniversiteler bilim üreten merkezler olma özelliği yanında toplumun yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılama sorumluluğunu da taşıyor. Yeni açılan fakülte ve meslek yüksekokullarımız ülkemizin ve şehrimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda mezunlar yetiştirmek için özenle seçiliyor. Bunlardan birisi olan Kocaali’deki Denizcilik Meslek Yüksekokulumuzun Sakarya’da yeni bir alan olması bizim için büyük avantaj.”

Denizlerdeki ticari hareketliliğin her geçen gün arttığını ve devletlerin deniz ticaretine daha fazla odaklandığını belirten Rektör Sarıbıyık, “Buna paralel olarak günümüzde denizler uluslararası menfaatlerin çatıştığı önemli platformlardan birisi haline gelmiş durumda. İki kıtayı birbirine bağlayan ve üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz ekonomisinin daha fazla dışa açılarak dünyadaki ekonomik paydan kazanım elde etmesinin en önemli yollarından birisi denizcilik. Kovid-19 sürecinde bile deniz üzerinden yapılan ticaret etkilenmediği gibi daha hareketli hale geldi. Biz de meslek yüksekokulumuzla bu alanda fazlasıyla bulunan nitelikli eleman ihtiyacını çeşitli programlarımızla desteklemek ve denizcilik eğitiminde önde gelen üniversitelerden olmak hedefindeyiz” dedi.

Sakarya’da ilk olma özelliğindeyiz

Kocaali’ye kurulacak olan Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun 2020-2021 Akademik Yılı’nda 5 bölüme öğrenci alması için tüm hazırlıkların tamamlanma aşamasına geldiğini söyleyen Denizcilik MYO Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, “Denizcilik Meslek Yüksekokulumuz kurulduğu alan itibarıyla Sakarya’da ilk olma özelliğini taşıyor” diyor. Denizcilik Meslek Yüksekokulu ile ilgili Sakarya Life’ye özel bilgiler veren Akkaş okulda devam eden süreci şu şekilde anlatıyor:

Denizcilik Meslek Yüksekokulumuzda yapılanma çalışmalarını sürdürüyoruz. Bir yandan binanın eğitim-öğretime uygun hale getirilmesine yönelik çalışmaları yaparken diğer yandan akademik ve idari kadromuzu tamamlamaya çalışıyoruz. Kurulduğu yetkinlik alanı itibariyle Sakarya’da bir ilk olan okula 2020-2021 Akademik Yılı’nda öğrenci almak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Denizcilik temalı bir okul fikrini destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve tüm yöneticilerimizin vermiş oldukları destek bizi son derece olumlu bir biçimde motive ediyor. Rektörümüzün denizciliğe olan bu bakışı bizi mutlu ediyor. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki okulumuzun bulunduğu Kocaali ilçesinde bizlere olan ilgi ve destek için de başta Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere herkese çok teşekkür ederim.

OKUL İÇİN EN UYGUN YER SEÇİLDİ


Denizcilik eğitimi verilecek bir yüksekokul olarak denize kıyısı olan Kocaali’yi tercih ettiklerini belirten Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, “Aynı zamanda bölgenin lojistik avantajları da oldukça fazla. Kuzey Marmara Otoyolu, yapımı devam eden ve Bartın’a kadar uzanması planlanan demiryolu, Karasu ve Melenağzı Limanları ile Karasu Organize Sanayi Bölgesi’ne yakın bir noktada. Karasu Limanı geniş bir hinterlanda hitap ediyor. Kapasitesi ve coğrafi konumu ile Karadeniz’in önemli limanlarından. Demiryolu hattının da bölgeye ulaşmasıyla birlikte limanın yoğunluğu ve bölgedeki hareketlilik daha da artacaktır. Marmara ve Batı Karadeniz’de yoğunlaşan tersaneler ise yüksekokulumuzun konumunun bir diğer artı noktası. Denizcilik eğitimi veren okulların sağlaması gereken çok sayıda teknik şart var. Uygulamalı eğitim tesisleri ve özel korunaklı yerler gerekiyor. Kocaali bu noktada da oldukça avantajlı” diye konuştu.

İLK ETAPTA 5 PROGRAM
Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nda 5 programın açıldığı bilgisini veren Akkaş, “’Deniz Ulaştırma ve İşletme’, ‘Gemi Makineleri İşletme’, ‘Gemi İnşaatı’, ‘Sivil Savunma ve İtfaiyecilik’ ile ‘Deniz ve Liman İşletmeciliği’ bu programlarımızdan. Önümüzdeki süreçte de ‘Marina ve Yat İşletmeciliği’, ‘Deniz Brokerliği’, ‘Mekatronik’, ‘Lojistik’, ‘Bilgisayar Programcılığı’ ve ‘Aşçılık’ programlarını açmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte önümüzdeki eğitim öğretim yılında ’Deniz Ulaştırma ve İşletme’, ‘Gemi İnşaatı’ ve ‘Sivil Savunma ve İtfaiyecilik’ programlarına alacağımız 110 öğrenci ile eğitime başlayacağız. Bu programlar oldukça önemli. Çünkü gelişmiş ülkelere baktığımız zaman denizci kimliklerinin etkin olduğu görülüyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin üç denizine de üç büyük liman yapılması ‘denizci ülke’ kimliğimizi güçlendirmeye yönelik atılan adımlardan. Deniz yolu tüm ülkelerin kombine ulaşımla bağlantısını temin eden en önemli unsur. Uluslararası ticari taşımacılıkta da en büyük paya sahip. Ticari faaliyetler giderek daha fazla denizlere bağımlı hale geliyor. Son 15 yılda Türkiye’deki tersane sayısı 37’den 78’e çıktı. Bu durum hem gemi yapımı hem de gemi sökümünde bizi dünyanın en etkin ülkelerinden biri olarak ön plana çıkarıyor.”

SEKTÖRDE ELEMAN AÇIĞI VAR

Denizciliğin sadece bir taşıma türü olmaktan çıkarak gemi inşa sanayi, liman hizmetleri, deniz turizmi ve yatçılık gibi sektörleri bünyesinde toplayan büyük bir endüstri haline geldiğini vurgulayan Akkaş, “Uluslararası ticaretini büyük ölçüde deniz yolları ile gerçekleştiren ülkemizde, sektördeki nitelikli iş gücüne olan ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Türkiye’de şu anda Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından akredite olmuş Yükseköğretim Kurulu’na bağlı 22 okulda eğitim olmasına rağmen sektördeki ihtiyaçlara tam olarak cevap verilemiyor. Ülkemizde birçok yerli armatörün gemilerinde yabancı gemi adamlarını istihdam ettikleri görülüyor. Bu nedenle SUBÜ Denizcilik Meslek Yüksekokulu olarak hedefimiz önce kendi armatörlerimize daha sonra ise tüm dünyaya nitelikli gemi adamları yetiştirmek” ifadelerini kullandı.

MİLLİ ENERJİ POLİTİKASI

Özel sektör için nitelikli gemi adamı yetiştirme hedefimizin yanında; petrol ve doğalgaz aramada kullanılan Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemileri gibi devletimizin sahip olduğu gemiler için de kalifiye personel yetiştirmek en büyük hedeflerimiz arasında. SUBÜ Denizcilik Meslek Yüksekokulu bu hedefiyle, ülkemizin belirlemiş olduğu ‘Milli Enerji’ politikasına hizmet edebilecek.

BİZİM OKULUMUZ DAHA AVANTAJLI
Denizcilik sektöründe nitelikli eleman ihtiyacı her geçen gün artıyor. Biz tecrübeli ve dinamik bir ekiple yola çıktık. Eğitim kadromuzu sektörün içinde yıllarını geçirmiş çok değerli denizcilerden oluşturmaya çalışıyoruz. Hem bizde hem de yeni katılan arkadaşlarımızda büyük bir heyecan ve istek var. Bu enerjiyle birlikte sektörden olumlu geri dönüşler almak ve okullar arasında iyi bir noktaya gelmek için çalışacağız. Bilindiği üzere üniversitemizdeki ‘3+1 Uygulamalı Eğitim Modeli’ öğrencilerimize teorik bilginin yanı sıra uygulama becerisi kazanma fırsatı da sunuyor. Bu da mezunlarımızın hem istihdam edilme hem de işe çok daha hızlı adapte olma şansını yükseltiyor. Okulumuzun deniz kıyısında bulunma avantajını kullanarak, öğrencilerimiz için Kürek ve Yelken Kulüplerini kurmayı planlıyoruz. Öğrencilerimiz bu kulüpler sayesinde teorik bilgi ve uygulamalı eğitimlerini, su sporları ile zenginleştirebilecek. Okul binamızda gereksinimlerimiz doğrultusunda düzenlemelerimiz sürüyor. Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün istediği akreditasyon şartlarını yerine getirmemiz gerekiyor.

Laboratuvarları, sınıfları, deniz eğitim tesislerini ve diğer kısımları bu yaz tamamlayarak 2020-2021 Akademik Yılı’nda öğrenci almayı hedefliyoruz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu