Röportaj

Bölgenin kaderi denizle değişiyor

Karasu’da kurulan liman ve ardından Kocaali’de bu yıl açılması planlanan Denizcilik Meslek Yüksekokulu, bölgenin denize bakışını değiştiriyor. Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan, bölgeyi yakın bir gelecekte denize bağlı ekonominin beklediğini söyledi.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?       

1967 Tokat Zile doğumluyum. İktisat Fakültesi mezunuyum. 2000 yılından bu yana Denizcilik Müsteşarlığı ve devamında da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda, 2015 yılından bu yana da Karasu Liman Başkanlığı’nda görev yapıyoruz.

Karasu Liman Başkanlığı’nın sorumluluk sahası nedir? Yani Liman Başkanlığı ne iş yapar?

Karasu Liman Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın taşra teşkilatı olarak nitelendiriliyor. Doğuda Karadeniz Ereğli Liman Başkanlığı ile batıda Kefken Liman Başkanlığı arasında kalan 47 deniz mili mesafede sorumluluk sahamız var. Liman idari sahamız da İçtaş firması tarafından işletilen Karasu Limanı ve Akçakoca Balıkçı Barınağı bulunuyor. Ayrıca Melen Çayı ve Sakarya Nehri kıyısında bulunan iskeleler de Liman Başkanlığımızın sorumluluk sahasında. Karasu Limanı’nda genel kargo, Ro-Ro, dökme yük ve konteyner elleçmele (yükleme-boşaltma) izinleri bulunuyor. Liman’ın işletme izni, kılavuzluk ve römorkaj teşkilat izinleri, ulusal ve uluslararası güvenlik kodu (ISPS) izinleri liman başkanlığımız tarafından veriliyor.

Bölgenin gemi ve denizcilik potansiyeli nedir?

Liman başkanlığımızda yaklaşık 2000 gemi adamı kayıtlı. Bu da çok yüksek bir sayı. Bölge nüfusuna oranlandığında sayının ne denli önemli olduğu ortaya çıkacaktır. Pek çok aileden bireyler geçimini denizcilikten sağlıyor. Bu da bölgenin ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan 68 Milli Gemi Siciline kayıtlı balık avlama gemisi, 73 bağlama kütüğüne kayıtlı balık avlama gemisi, 476 özel tekne, 23 spor ve eğlence amaçlı deniz taşıtı, 2 servis motoru, 2 sürat teknesi, 1 yüzer lokanta olmak üzere toplam 644 deniz aracı bizim denetimimizde faaliyet gösteriyor. Bu deniz araçlarının satış, devir ve belgelendirme işlemleri bizim tarafımızdan yapılıyor. Bu sayılar göz önüne alındığında bölgede ciddi bir potansiyel olduğu görülüyor. Bunun da değerlendirilmesi bölgenin Liman Şehri olarak anılmasına da yol açabilecektir.

Denizcilikte üniversite eğitimi bir kalite artışına neden olur mu? Bölgede denizciliğin daha da ilgi görmesine yol açar mı?

Karadeniz’de deniz ticaret hacmi gelişen nadir şehirlerden biri konumundayız. Karasu Limanı gelecekte Karadeniz’in önemli ticaret limanlarından biri olacak. Bu liman bu bölgenin hem sosyal hem de ekonomik olarak gelişimine katkı sağlıyor. Kocaali’ye kurulacak olan Denizcilik Meslek Yüksekokulu da bu potansiyelin daha işler hale gelmesine imkan sağlayacak. Buradan yetişecek nitelikli gençler hem sağlıklı ortamda iş bulacak hem de bölgedeki denizciliğin çıtasını yükseltecektir.

Denizcilik Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan gençlerin iş imkanları neler?

Söz konusu okuldan mezun olacak olan gençler ulusal ve uluslararası sefer yapan gemilerde zabit olarak görev yapma imkanına kavuşacak. Gemilerde çalışan personelin sosyal ve ekonomik tatmin daha yüksek oluyor. Dahası hem dünyayı görüyorsunuz kültürünüz gelişiyor hem de ekonomik olarak ailenize ve ülkenize ciddi bir katkıda bulunuyorsunuz.

Liman Başkanlığı olarak gençlerin staj ve daha sonrasında iş bulmaları noktasında bir katkımız olabilir mi?

Biz Liman Başkanlığı olarak denize ilgi duyan herkesle iletişim halindeyiz. Bu bakış açısıyla gençlerin staj yeri bulmaları konusunda kesinlikle yardımcı olacağız. Zaten bu alanda gemilerin de talepleri olacaktır. Nitelikli personelin denizdeki kaliteyi de artıracağı aşikardır. Okuldan mezun olan gençlerimizin belgelendirme işlemleri zaten tarafımızdan yapılacak. Dolayısıyla gençlerimiz ile sürekli irtibat haline olacağız. Okula girdikleri andan iş bulacakları zaman dilimine kadar elimizden ne gelirse yapmak için gayret göstereceğiz.

Son olarak Sakarya Life okurlarına ne söylemek istersiniz?

Biz bölgenin kaderinin denizle doğru orantılı olduğunu düşünüyoruz. Burasının kaderi sadece sanayi ile değil denizle de değişecek. Sakarya’nın dünyaya açılan kapısı konumundaki Karasu Limanı gün geçtikçe daha da değer kazanacak. Bölgenin sosyal ve ekonomik merkezi belki de burası olacak. Çünkü dünyaya mal satımı da mal alımı da (ithalat-ihracat) buradan yapılacak. İş adamlarımızın da bu potansiyele göre plan yapması gerektiğini düşünüyorum. Büyük düşünenler denizi planlarının merkezine koymalıdır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu