Röportaj

“BİZ GEYVE’DE İNSANLARIN DOĞAL OLANI YEMELERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ.”

Ayvasıyla meşhur ilçemiz Geyve’nin adını kadın istihdamıyla; bitkiye, toprağa ve halkına verdiği değerle duyuran Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ile röportaj yaptık. Murat Kaya, Geyve Yöresel Ürünler fikrini, faaliyete geçiş sürecini; kadınların bu süreçteki emeklerini bizlere aktardı.

Murat Kaya kimdir?  

1972 Geyve doğumluyum. Esnaf bir ailenin çocuğuyum. 1994 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirerek hayata atıldım. Memuriyetle alakalı düşüncelerim vardı ancak evin tek oğlu olmam ve babamın da rahatsız olmasından dolayı ticarete yöneldim ve işimizin başına geçtim. 2001’li yıllarda Ak Parti kurulurken bizi de partiye davet ettiler. Ben ilçe başkanı olduğumda 29 yaşında en genç ilçe başkanıydım. Böylelikle siyasi hayatımız başladı. 2008 yılının Kasım ayı sonuna kadar 3 dönem Ak Parti İlçe Başkanlığı yaptım. 2009 yılında Belediye Başkanlığı’na aday olmam istendi, halkımızın da teveccühü ile yüzde 52’lik bir oyla Geyve’de o tarihe kadar en yüksek oyla seçilen Belediye Başkanı oldum. Geyve İlçesi’nde 3 dönemdir arka arkaya alınan en yüksek oyla Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyorum. Bize oy veren insanların yüzlerini kara çıkartmamak adına ciddi faaliyetlerde bulunmaya çalışıyoruz. 

Geyve İlçesi’nde Belediye olarak yapılan faaliyetler nelerdir?

Geyve İlçemiz, Sakarya merkezine yaklaşık 27 kilometre uzaklıkta, güneyde tarımsal faaliyetlerin olduğu bir ilçeyiz. İlçemizde genelde turizm olmadığı için farklı ilçelerin isimleri ön plana çıkarken, biz de ilk göreve geldiğimizde Geyve’ye bir kimlik oluşturmamız gerekiyor. İlk yapacağımız iş olarak şehircilik anlamında eksikleri tamamlayarak, şehrin kimliğini oluşturmaya çalıştık. Bununla beraber İlçemizi Türkiye’de farklı bir yere getirmek için gayret gösterdik ve gösteriyoruz. İlçemizde biz göreve geldiğimizde doğalgaz yoktu, 2010 yılında bunun temelini attığımızda Türkiye’de yalnızca 23 vilayette doğalgaz yoktu. Bunun ardından 2014 yılında büyük bir hamle ile kanalizasyon riskini göze aldık. 124 kilometrelik bir kanalizasyon yapımını çok kısa bir sürede tamamladık. Geyve’yi iki defa yapıp bozduk ancak ana problemlerini bitirmiş olduk. Bu işlerin ardından sosyal faaliyetleri arttırmak için çalışmalarımıza başladık. Kamu binası anlamında eksiklerimizi tamamladık. Okullarımız, hastanemiz, Kredi Yurtlar Kurumumuz, sosyal hizmetler merkezimiz, PTT binamıza kadar tüm kamu binalarımızın yatırım olarak işini bitirdik. Bir tek Adalet Sarayı eksiğimiz var bunun da yerini Belediye olarak bağışladık Adalet Bakanlığı’na. Pamukova-Geyve arasına yaptığımız bağlantı yolu ile ulaşımı rahatlattık.

Sosyal ve Kültürel faaliyetleriniz ne durumda?

İlçenin kimliği bizim için çok önemli. 350 bin ton tarımsal üretim yapan şehrinde yaşıyoruz. İlçenin yüzde 80’i tarımla geçiniyor. Bu konuda ilçedeki ürünlere katma değer sağlama adına faaliyetlerimiz olsun istedik. Sosyal mekânlarımız hiç yoktu. Sakarya Nehir Park’la buna adım atarak, buna ek olarak bir Seyir Terası yaptık. Bunun yanında yaptığımız projelerimizde kadına önem verdik. Kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla belediye tesislerimizde 64 kadın personelimiz çalışıyor. Yaptığımız tüm projelerimizde ortak akılla gitmeye çalışıyoruz. Her yıl yaklaşık 1300 esnafımızla bir araya gelerek yaptığımız ve yapabileceklerimizi konuşuyoruz. Bu konuşmalarımızda yapılan eleştirileri ve önerileri dikkate alıyoruz. Biz diyoruz ki bu İlçeyi tüm partililerle beraber yürütelim. Amacımız elini taşın altına koyacak ekipler olması. Bu ortak akılla geliştirdiğimiz kadın istihdamını destekleme projemiz kapsamında İlçemizde yetişen ürünlere katma değer sağlamak amacıyla kurduğumuz Geyve Yöresel Ürünler Merkezi’nde ihtiyacı olan kadın arkadaşlarımızı istihdam ettik. İlçemize kazandırdığımız kimlik doğrultusunda, ilçemiz kadınların istihdam fırsatları bulabildiği, tarımsal ürünlerin işlendiği, GDO’lu ürünlere savaş açmış, insanlara düzgün işlenmiş gıdaları ulaştırabilen bir yer olsun istedik. Türkiye’de marka çıkartmış olmaktan da gurur duyuyoruz. Belediye olarak üretiyoruz, istihdam yaratıyoruz. İlçemizde bir marka oluşturduk ve buradan gelen gelirle 160’a yakın çocuğumuza her ay okul harçlıklarını sağlıyoruz. 

Gelecek planlarınız ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Geyve Belediyesi olarak altyapı ve üstyapı yatırımlarını bitirdik, bunun yanında markalaştık. Belediyemiz borcunu düzenli ödeyebilen sayılı belediyelerden bir tanesi durumunda. Maaş problemimiz yok, yaklaşık 15 ay içinde 11 milyonluk borcunu ödeyebilen, düzenli bir ekonomik politikası olan, belediye kaynaklarını düzenli kullanan bir kurumuz. İlçemizi bir marka haline getirdik, markası olan, üretim yapan, bunun yanında Türkiye’nin üretimine katkı sağlayan, kimliğini oluşturmuş bir Belediye haline geldik. Geyve olarak bizim büyük bir avantajımız da Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce beyin Geyveli olması oldu. Yıllardan beri İlçemizin eksiklerini bilen bir Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının yanında yaptığımız çalışmalarla da yakından ilgilenmesi bizi çok mutlu ediyor. Bir yeni projemiz de Alifuatpaşa’da bulunan yüksekokul binasını yıkarak buraya yeni bir yüksekokul yapacağız. Bununa ilgili Ekrem Yüce beyle yaptığımız görüşmelerimiz neticesinde Büyükşehir Belediyesi’nden 1 milyonluk maddi bir katkı aldık. Bunun yanında devletimizden aldığımız 2 milyon ve Eyüpoğlu ailesinden aldığımız 1 milyonluk destekle beraber Geyve Belediyesi olarak temel dolgularını yaptığımız okulumuz hızla yükseliyor. Bu okulumuzun tamamlanması ile birlikte İlçemize gelecek öğrencileri en iyi şekilde ikamet ettirmek için biz hazırız. Kredi Yurtlar Kurumumuzun binası ile kiralık evlerimiz, özel yurtlarımız ve sosyal tesislerimizle birlikte biz buraya gelecek öğrencilerimizi en iyi şekilde karşılayacağız. Rektörümüz ve Belediye Başkanımızla yaptığımız görüşmelerimizde burada kurulacak yüksekokulumuzda Geyve’de uygulamayla alakalı bölümler olan Veterinerlik, Ziraat Fakültesi istedik. Yani buraya gelen öğrenci buradan bir şeyler almalı ve buraya da bir şeyler vermeli. İlçemizde yükseköğrenimlerini tamamlayan öğrencilerimizin mesleklerini sonrasında yine ilçemizde bilfiil uygulayabilmelerini istiyoruz. 

Yeni Projeleriniz nelerdir?

Geyvemizde iki yeni büyük projemiz var. Bu projelerden birinin ihalesini yapacağız. Geyve İlçemiz sınırlarında bulunan Safibey Köyü içinde Büyükşehir Belediyemizin tahsisini aldığı 24 bin metrekare alanlı 5 bin tonluk bir soğuk hava tesisi yapılıyor. Tesisin 2 bin 500 tonluk kısmı raflı sistem olacak. Bölgedeki sanayi tesislerinin mallarını stoklayabilecekleri bir alan olacak. Vatandaşlarımızın ürünlerini stoklayabileceği özel bir alan olacak. Bunun yanında ürünlerin paketlenebileceği bir ünite olacak. İçinde üretici pazarı ve esnaf dükkânlarının bulunacağı bir proje olacak. 

Yapılacak olan üniversite için 2013 yılında yaptığımız imar revizyonunda burasının alanını üniversite alanı olarak işaretledik. Güney bölgesinde şu anda bir üniversite alanı isteniyorsa burası hazır… Bu alan Geyve ile Pamukova’nın tam arasında bir bölge. Biz bu işi yaptığımızda Geyve’nin dışında Pamukova ve Taraklı ilçesindeki tüm vatandaşlarımıza hitap edecek. Amacımız buradaki üretimi arttırmak. Pandemi sürecinde tüm dünya tarım ürünlerinin ne kadar değerli olduğunu gördü. Geyve ilçesindeki hiçbir alan Belediye tarafından imara açılmamıştır. Geyve’ye yaptığınız en büyük iyilik nedir diye sorsanız, ilçe tarım arazilerini imara açmamak derim… Biz ilçemize gıda sanayi haricinde hiçbir sanayi sokmak istemiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Gıda İhtisas Organize Sanayi için genel bir projemiz var. Yer tespitini henüz yapamadık. Bunun için atıl tarım arazilerine bakıyoruz. Geyve Ovası tarımsal sit alanı ilan edildiği için yapılaşma yapılamıyor. Bu projeyi gerçekleştirdiğimizde vatandaşımıza ciddi bir maddi kaynağı olacağını düşünüyorum. Geyve’nin kimliğini Meydan Projemizle de bütünleştirmeyi düşünüyoruz. Başlattığımız meydan projesi ile güzel bir hava yakalayacağımıza inanıyorum. Amacımız İlçemizi çok faklı bir hale getirmek. 

Şuanda ilçemiz tarımsal yatırımın yanı sıra turizm ve üniversiteye hazır. 

Sakarya Nehir Park’ta nehir temizliği yapıyoruz. Burada aldığımız Osmanlı Kayıkları ile güzel bir ortam oluşturacağız.

İki sosyal projemiz daha var. Bir tanesi Parla Tepesi’ne yaklaşık 12 dönüm alanda Kuvâ-yi Milliye Müzesi, seyir terası ve iki katlı kafeterya yapacağımız bir proje var. Yaklaşık maliyetinin 9 milyon olduğunu düşünüyoruz. Bütçeden dolayı bu projeyi belediye imkânları ile yapamazsak, yap-işlet-devret modeli ile yapmayı düşünüyoruz. Bu proje ile hedefimiz Türkiye’de tek olan Kuvâ-yi Milliye Müzesi’ni daha iyi bir yere taşıyarak müzemizi görmeye gelecek ziyaretçilerimizi burada ağırlamak. 

Geyve İlçesi’nde yakın zamanda lansmanını yapmayı planladığımız Konaklama Ünitesi Projemiz var. Geyve Belediyesi’nin işleteceği, garantörlüğümüz altında olacak olan bir “kamp” alanı olacak. Konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. 

Geyve İlçesi’nde 3 katlı haricinde hiçbir imar çalışması yapılmadı. Yatay büyümeyi İlçemizde gerçekleştirdik. İlçemizde ormanlar oluşturmak istiyoruz. Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya olarak yapacağımız her şey Sakarya’yı ve Türkiye’yi ilgilendirecektir.

Biz Geyve için uğraşıyoruz. Yeni yaptığımız projelerin yanında tarihi eserlerimize de sahip çıkmaya çalışıyoruz. İkinci Beyazıt Köprüsü’nün restorasyon projesi çiziliyor. Yakın bir zamanda bu ecdat yadigârına sahip çıkarak restore edeceğiz. Ayrıyeten ilçemizdeki tarihi eserlerde restorasyonu yapılmamış olan hiçbir yapı yok. Elvanbey Zaviyesi, Kepekli Camii, Süleymanpaşa Mescidi’nin restorasyonlarını yakın zamanda yaptık. Bu ilçede biz eğitime, sanayiye, kültüre, turizme el attık. Geyve’yi cazibe merkezi haline getirdik. Biz yaptığımız hizmetleri sadece Geyve için değil Türkiye’ye katma değer kazandırmak için yapıyoruz. 

Geyve’de her yıl yapılan Ayva festivali devam edecek mi?

Yaptığımız ayva festivalleri üst düzeyde festivaller. Geçtiğimiz sene yaptığımız festivali Afrin Harekatı sebebiyle çok uygun olmayacağına karar verdik ve iptal etmek zorunda kaldık. Bu sene pandemi sürecinde böyle bir festival yapabilir miyiz ona bakacağız. Biz yaptığımız işin en iyisi olması için elimizden geleni yapıyoruz. Festivallerimizi tamamen kendi dinamiklerimizle gerçekleştiriyoruz. Dışarıdan hiçbir yardım almadan, tamamen yerel firmalarla çalışıyoruz. Burada kazanacaksa önceliğimiz Geyve esnafı, olmuyorsa Sakarya esnafı olsun istiyoruz. 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu